Rudens lapija yra puiki natūrali medžiaga, kuri gali būti naudinga jūsų sodui ir daržovių sodui. Kaip naudoti nukritusius lapus, mes pasakysime šiame straipsnyje..
Išimkite iš vejos
Visų pirma, kraikas turi būti nupjautas nuo žolės, nes po tankiu jo sluoksniu veja aktyviai tirpsta ir pūva. Dėl šios priežasties vietoj plokščios žalios vejos lengva nupjauti žolę plikomis dėmėmis. Lapai turi būti renkami kas savaitę su grėbliu, geriausia sausu oru. Negalite grėbti žalumynų nukritus sniegui – veja po ja taps trapi.
Jei lapų nedaug, galite naudoti žoliapjovę – ji sumals juos su žole, sukurdama pilną organinę trąšą.
Padarykite kompostą daržovių sodui
Tręšti galima tik tuo atveju, jei visi sodo medžiai yra sveiki ir apdoroti insekticidais. Priešingu atveju vabzdžių kiaušiniai ir kenksmingi mikroorganizmai pateks į kompostą..
Norėdami sukurti kompostą, ant duobės dugno reikia uždėti sausų šakelių ir lapų sluoksnį, kuris veiktų kaip kanalizacija. Tada įpilkite 15 cm šviežiai nupjautos žolės sluoksnio. Pakaitomis su žalumynais ir susmulkintomis maisto atliekomis.
Tręšimas bus greitesnis, jei lapai bus iš anksto susmulkinti, taip pat pridėti žalių ūglių iš svetainės (pavyzdžiui, viršūnių).
Karštu oru komposto duobę reikia sudrėkinti vandeniu, o kad oras galėtų patekti į atliekas, mišinį reikia maišyti bent kartą per du mėnesius. Po poros metų kompostas taps puikia sodo sodinimo trąša.!
Perdirbkite greitai ir pelningai
Kad nereikėtų laukti kelių mėnesių, nukritusius lapus galima fermentuoti daug greičiau – vos per tris dienas. Norėdami tai padaryti, paruoškite drenažo žolės ir viršūnių sluoksnį, pabarstykite lapus ir dirvą, tada mišinį užpilkite karštu vandeniu. Po 6 valandų apdorokite bioinsekticidu ir išmaišykite.
Po trijų dienų pakartotinai apdorokite ir paskirstykite po sodą. Nesubrendęs kompostas turi būti palaidotas žemėje, o rudenį jis supuvės, užpildydamas sodo dirvą maistinėmis medžiagomis.
Mulčiuoti augalus
Nukritusius lapus galima tiesiog paskirstyti per lysves, gėlynus ir takus tarp jų. Prieš tai juos reikia išravėti ir užpilti vandeniu. Lapai stabdys piktžolių augimą ir neleis naudingiems mineralams išsiplauti iš žemės..
Prasidėjus vasarnamių sezonui, supuvusį mulčio sluoksnį reikia surinkti arba, jei lapų mažai, palaidoti lysvėse.
Netoleruokite sudrėkinančių dygliavaisių, daugiamečių gvazdikų, žemės dangos floksų, maudymosi kostiumėlių ir raktažolių.
Pasiruoškite šiltoms lovoms
Aukštos lovos iš medinės dėžės įšyla daug greičiau nei paprastos lovos. Jie palengvina sodininko gyvenimą ir duoda turtingesnį derlių. Nukritusius lapus reikia susmulkinti, sumaišyti su organinėmis medžiagomis (mėšlu, paruoštu kompostu, viršūnėlėmis) ir, nuėmus derlių, užpildyti jais dėžes. Mišinys maitins dirvą, o pavasarį ten bus galima sodinti daigus..
Preliminariai rekomenduojama lovas padengti neaustine medžiaga, kad sušiltų dirvožemis.
Izoliuokite žiemojančius augalus
Naudodami sausą žalumyną, galite sukurti sąlygas daugiamečiams žiedams, ypač svogūnėliams (narcizams, tulpėms, hiacintams), kurie netoleruoja šalto oro. Lapai gali būti naudojami medžių ir krūmų kamienams, taip pat ištisiems krūmams uždengti, užmigti ant viršaus.
Taip pat izoliacinis sluoksnis gali būti reikalingas anksčiau išdygusiems želdiniams ir visiems žiemos sodiniams. Rudens lapija apsaugo dirvą ir šaknis nuo užšalimo. Siekiant didesnio efektyvumo, jį galima maišyti su eglių šakomis..
Paruoškite dirvą kambariniams augalams
Iš sveikų lapų galima gaminti ne tik trąšas sodui, bet ir dirvą vazonuose augančioms namų gėlėms. Norėdami tai padaryti, turite surinkti žalumynus į didelį plastikinį maišelį, sutrinti jį kartu su viršūnėmis. Padarykite skyles keliose vietose ir palikite troškintis.
Jei reikia, mišinį reikia sudrėkinti ir suplakti. Pavasarį gautas substratas naudojamas kambariniams augalams persodinti, taip pat sodo sodinukams. Dirvožemis yra purus ir šiek tiek rūgštus.
Iš sodo kenkėjų sukurkite užpilą
Jei vasarnamyje auga graikinis riešutas, iš jo lapų galima pasigaminti nuodų iš Kolorado vabalų, amarų ir voratinklinės erkės.
Rudenį lapija turi būti išdžiovinta ir laikoma iki pavasario. Infuzija paruošiama iš 2 kg lapų, užpilama 10 litrų vandens. Po 5 dienų aštraus kvapo produktas turi būti filtruojamas ir apipurškiamas kultūriniais augalais..
Tirpalas gali būti pagamintas per žiemą, užpilant verdančiu vandeniu ant lapijos statinės ir sandariai uždarius. Pavasarį 10 litrų vandens reikės 1 litro koncentrato.
Papuoškite namus
Nukritę lapai yra puiki medžiaga kuriant rudens dekoracijas. Galite padaryti herbariumą iš gražių lapų, sudėti juos į rėmą po stiklu ir pakabinti ant sienos. Puokštės, girliandos ir dideli vainikai gaminami iš sausos lapijos, o kartu su vaikais kuria paprastus amatus.
Taip pat žiūrėkite įdomių idėjų, skirtų jaukumui šalyje sukurti, pasirinkimą.
Užkrėsta lapija – nudegimas
Jei to nepadarysite, ligos (miltligė, kokomikozė ar šašas) plinta visame sode. Tačiau žalumynai turi būti šalinami specialiai tam skirtose vietose, taip pat laikantis visų būtinų saugos taisyklių, kitaip deginimas svetainėje gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę ir baudą. Be to, dūmai gali pakenkti sveikatai..
Išdegus gaunamos vertingos trąšos – pelenai. Stikliniuose induose, uždarytuose nailoniniu dangteliu, jis laikomas daugelį metų.
Ekologiškai švarus humusas iš rudens lapų apima kalį, azotą ir fosforą, kurie pagerina dirvožemio struktūrą ir padidina jo derlingumą.