Kdy se používá AED
Je to přenosné elektronické zařízení, které se používá v naléhavých případech k pomoci někomu, kdo má náhlou srdeční zástavou. Defibrilátor detekuje a analyzuje srdeční aktivitu člověka a v případě potřeby dodá elektrický šok (nazývaný také defibrilace) přes hrudník do srdce. AED pomáhá obnovit normální rytmus srdce.
Archiv
Kdy podat adrenalin
Nejpoužívanějším lékem je Adrenalin, který se podává v dávce 1 mg á 3-5 minut až do konce resuscitace. Podávání adrenalinu je v případě nulové srdeční aktivity kombinováno s vlastní resuscitací (dýchání, masáž). Adrenalin nicméně podáváme i u fibrilace komor po 3 neúspěšných defibrilacích.
Archiv
Co to je defibrilátor
Defibrilátor je lékařský přístroj používaný k defibrilaci, tedy zrušení fibrilace srdečních komor při kardiopulmonární resuscitaci. Defibrilátor je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Při komorové tachykardii či fibrilaci komor není srdce schopno plnit svou funkci kvůli nekoordinovaným stahům.
Jak funguje AED
Jak funguje AED
Automatizovaný externí defibrilátor je počítačově řízené zařízení určené pro laiky, které je schopno analyzovat křivku EKG a v případě potřeby vede laického zachránce hlasovými pokyny a pokyny na obrazovce k provedení resuscitace správným způsobem a v případě potřeby i k provedení bezpečné defibrilace.
Co je to Lapavé dýchání Gasping a jak se zachovat
57 LAPAVÉ DÝCHÁNÍ – GASPING
Lapavé dýchání neboli gasping. Projevuje se opakovaným lapáním po dechu otevřenou pusou. Je zaměnitelný s normálním dýcháním. U gaspingu se nezvedá hrudník postiženého a je to příznakem srdeční zástavy.
Kdo může použít defibrilátor
V ideálním případě AED použije osoba zaškolená v první pomoci s použitím AED. Přístroj je však konstruován tak, že jej v krajní nouzi může správně použít i osoba, která umí poskytovat první pomoc a má přibližnou představu o použití AED.
Co to je Asystolie
Asystolie je stav, kdy srdce nevykazuje žádnou elektrickou aktivitu, tedy ani aktivitu mechanickou, která je na elektrické aktivitě závislá. Dochází k srdeční zástavě, zástavě oběhu a není-li stav urgentně a úspěšně řešen, i ke smrti jedince.
Jaký je postup při resuscitaci
Když není k dispozici AED, pak je ideální postup resuscitace 30 stlačení hrudníku + 2 vdechy z úst do úst, opakovaně. Ovšem pozor – dýchání by měl provádět pouze ten, kdo zná správnou techniku a vyzkoušel si ji na kurzu první pomoci. Bez těchto zkušeností je nejlepší pokračovat ve stlačování 100× za minutu.
Kdy se implantuje defibrilátor
Kardioverter-defibrilátor je indikován v případech, kdy arytmii nelze potlačit léky nebo její zdroj odstranit. Nemocný je tak zajištěn pro případ opakování arytmie. Přístroj jejímu vzniku sice nezabrání, ale dovede ji automaticky zjistit a poskytnout okamžitou léčbu (kardioverze nebo defibrilace) přímo v srdci.
Kdo může použít přístroj AED
Kdo V ideálním případě AED použije osoba zaškolená v první pomoci s použitím AED. Přístroj je však konstruován tak, že jej v krajní nouzi může správně použít i osoba, která umí poskytovat první pomoc a má přibližnou představu o použití AED.
Jaký je rozdíl mezi kardiostimulátorem a defibrilátorem
Kardioverter-defibrilátor sleduje nepřetržitě elektrickou aktivitu srdce. Při pomalém srdečním rytmu funguje jako kardiostimulátor a udržuje pravidelnou srdeční akci o předem nastavené frekvenci. V případě vzniku rychlého, život ohrožujícího rytmu, zahájí během několika vteřin příslušnou léčbu.
Kdy se neprovádí resuscitace
Nezahájení resuscitace
pokud má postižený zranění neslučitelná se životem; v terminálních stádiích nevyléčitelné nemoci.
Jak dlouho může trvat resuscitace
Kardiopulmonální resuscitaci lze ukončit:
Pokud základní resuscitace, v trvání déle než 30 minut, či resuscitace rozšířená, trvající nejméně 20 minut, při přetrvávající asystolii nevedla k obnově známek života.
Kdy resuscitovat
Je nutné ji zahájit při poruše jedné ze tří základních životních funkcí (vědomí, dýchání, srdeční činnosti). Zatímco u dýchání a srdeční činnosti hodnotíme pouze zda je u postiženého zachována či nikoliv, u vědomí je nutné umět rozeznat dva stavy – mdlobu a bezvědomí.
Proč praskne srdce
Když srdce pukne
Jedná se o stav, kdy dojde buď k porušení přepážky, která v srdci odděluje pravou a levou komoru, nebo kdy naopak, například v důsledku infarktu, ztratí srdeční stěna pružnost a praskne. To má za následek vylití krve do osrdečníkové dutiny a smrt.
Kdy je možné ukončit resuscitaci
Zdravotničtí profesionálové by měli zvážit ukončení nebo nezahájení poskytování neodkladné resuscitace v následujících případech: Bezpečnost resuscitujícího nemůže být zaručena. Je zřejmé smrtelné zranění nebo jsou přítomny jisté známky smrti. Je k dispozici platné příslušné dříve vyslovené přání pacienta.
Co dělat když někdo zkolabuje
Pokud někdo zkolabuje, vždy musíte nejprve zjistit, zda je při vědomí a jestli dýchá. Postupujte jako v případě bezvědomí. Pokud člověk dýchá, ale je stále v bezvědomí, zkuste mu v poloze na zádech zvednout dolní končetiny, tím se mu nahrne krev zpět do mozku.
Co dělat při zástavě dechu
Pokud postižený dýchá, otočte jej na záda a zakloňte mu hlavu, aby se uvolnily dýchací cesty. Otočte jej na bok pouze tehdy, když mu něco vytéká z úst (např. zvratky), nebo krvácí z nosu, úst či uší. V těchto případech zotavovací poloha na boku zabrání případnému dušení.
Co škodí kardiostimulátoru
Elektromagnetické pole může způsobit poruchu snímání srdečního rytmu a vysílání stimulačních impulzů, může kardiostimulátor trvale poškodit. Mobilní telefon by se neměl nosit v náprsní kapse, telefonovat se doporučuje na straně, která je vzdálenější od implantovaného kardiostimulátoru.
Jak se dělá resuscitace
Zahajte resuscitaci: 100–120 stlačení hrudníku za minutu, 2× za vteřinu. Masáž srdce se provádí stlačováním v oblasti střední hrudní kosti. Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko.
Co je to BLS
Basic Life Support (BLS) je soubor znalostí a dovedností potřebný pro zajištění a udržení volných dýchacích cest a podpory cirkulace a dechu, bez použití speciálních pomůcek a medikamentů určených pro resuscitaci, nebo použití automatického defibrilátoru, který je již na mnoha místech k dispozici.
Jak dlouho se oživuje člověk
Standardně se pacienti oživují maximálně 45 minut. Jestli a o kolik čas prodlouží, je pak čistě na rozhodnutí lékaře. Ten pečlivě zvažuje pacientův věk, zdravotní stav a okolnosti.
Co je to hands only
„hands only CPR“ (tedy stlačování hrudníku bez umělého dýchání) platí jen pro určitý typ srdečních zástav a pokud bychom jej důsledně dodržovali, mnozí z pacientů, které se nám podařilo vrátit do života, by nepřežili," vysvětluje ředitel středočeské záchranky Jiří Knor.
Co je to náhlá smrt
Náhlá smrt je taková, kdy člověk umírá zdánlivě nebo skutečně bez předchozích příznaků a kdy smrt nastává v krátké době (do dvou hodin, někdy do šesti hodin). Neočekávaná smrt je taková, kdy u pacienta, po prodělané chorobě, či ve zlepšeném stavu, dojde k neočekávanému zhoršení zdravotního stavu a následně smrti.
Jak poznat že srdce není v poradku
5 signálů, že srdce není v pořádku: Poznejte projevy srdečníhoNestačíte s dechem. Na zadýchávání při sportu není nic zvláštního.Otoky, které nesvedete na nepohodlí při cestováníNevysvětlitelná únava a slabost.Nadměrné bušení srdce i bez fyzické zátěže.Nárůst váhy i přes ztrátu chuti k jídlu.