Jaké koření na maso
K vepřovému můžeme doporučit česnek, kari, kmín, majoránku, oregáno nebo třeba i zázvor. Mletému masu dodáme největší říz, když použijeme kari, mateřídoušku, muškátový květ, šalvěj nebo zázvor. U jehněčího můžeme klidně zvolit například chilli, libeček, oregáno, pažitku, rozmarýn, saturejku, šalvěj nebo tymián.
Jaké bylinky na maso
Nejjednodušší je začít s kuřecím masem, které je jemné a dobře absorbuje chuť. Nejchutněji ho doplňuje šalvěj, tymián, rozmarýn, oregano, bazalka nebo hladká petrželová nať. Zkuste některý z odzkoušených receptů, na kterých si používání bylinek osvojíte natolik, že už neuvaříte bez nich.
Archiv
Co se dává na maso
Lák jde dobře doplnit o koření a bylinky. Zmínit můžeme určitě pepř, jalovec, bobkový list, nové koření, rozmarýn a další. Lák doporučujeme krátce převařit, bylinky a koření tak uvolní více aroma. Maso vkládáme do láku až po vychlazení na teplotu 4 °C.
Archiv
Jaké bylinky na steak
Chuť hovězího i vepřového se krásně snoubí s rozmarýnovým, tymiánovým anebo šalvějovým olejem. Bylinkové oleje s přehledem doprovodí i jehněčí maso.
Jak si namíchat vlastní koření
Jak si namíchat vlastní kořenící směsi
Směs koření vyrobíte prostě tak, že jednotlivá koření odměříte do zavařovací sklenice, pevně uzavřete víčkem a pořádně protřepete. Základem úspěchu jsou kvalitní suroviny – základní jednodruhové koření. Dalším důležitým aspektem mixování vlastního koření je cit pro vyváženost.
Jak namíchat koření na kuře
Koření na kuře2 lžičky šalvěje.1 a 1/2 lžičky tymiánu.1 lžička majoránky.3/4 lžičky rozmarýnu.1/2 lžičky muškátového oříšku.1/2 lžičky černého pepře.
Které bylinky se nesnesou
Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně
Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.
Jak si namíchat grilovací koření
Celý kmín, koriandr, pepř a chilli vločky najemno rozdrťte v hmoždíři nebo umelte v mlýnku na kávu. Pokud budete grilovací koření hned používat, můžete suroviny nejdřív krátce prohřát na rozpálené suché pánvičce, aby se rozvinuly všechny vůně a z koření uvolnily vonné silice.
Jak okořenit maso
Marináda na kuřecí a rybí maso – olivový olej a bílé víno ve stejném množství, jemně nasekané bylinky, cibule a česnek, sůl a pepř. Marináda na vepřovou krkovici – olivový olej, citrónová šťáva, máslo, tymián, šalvěj, mletý černý pepř. Marináda na hovězí maso (steak) – olivový olej, pepř a sůl.
Co dělat aby bylo maso měkké
Tuhé maso. I to nejtvrdší maso změkne, když ho den předem naložíte. Pokud nechcete použít marinádu, stačí olej, důležité je ale přidat trochu jedlé sody. Když nemáte čas maso naložit, stejného efektu dosáhnete, když k němu při dušení přidáte lžíci octa, případně trochu koňaku, vodky nebo rumu.
Jak udělat dobrý steak
Troubu je ideální předehřát asi na 160°C, mezitím opéct maso na rozpáleném oleji tak, aby se maso zatáhlo – tedy 1-3 minutky. Potom vložíme maso do trouby a necháme 4-11 minut dopéct. Délka pečení záleží na výšce masa a také samorřejmě na tom, jak chcete mít maso propečené.
Jak naložit vepřové maso na steak
Skvěle se do marinád na vepřové hodí také prolisovaný česnek, ostřejší hořčice, med či na jemné proužky pokrájená cibule. Sůl ale do marinády nepřidávejte. Maso by zbytečně pustilo šťávu ještě před pečením a to by pak bylo vysušené. Nejlepší je vetřít sůl do masa před opékáním nebo ho osolit až těsně před podáváním.
Jak si vyrobit garam masala
PŘÍPRAVA RECEPTU
Opražíme v pánvi nasucho postupně kardamom, hřebíček, skořici, římský kmín a černý pepř. Koření se musí rozvonět, trvá to zhruba 30 vteřin. Necháme koření zchladnout a poté ho rozemeleme v mlýnku na koření nebo roztlučeme v hmoždíři najemno. Nakonec ho promícháme s muškátovým oříškem.
Co patří do gulášového koření
Skladujte v suchu. Paprika gulášová mletá 5,5 %, cibule sušená mletá 27,8 %, česnek sušený mletý, peprř černý mletý 0,4 %, kmín mletý, majoránka, látka protihrudkující ( E341).
Jak si vyrobit domácí koření
Připravte si 2 kusy hřebíčku, 1 čajovou lžičku celého černého pepře, 1 polévkovou lžíci kurkumy, 1 čajovou lžičku hořčičného semínka, 2 polévkové lžíce koriandru, 2 kusy chilli papriček a 2 čajové lžičky kmínu. Vše kromě kurkumy nasucho opražte na pánvi. Jakmile začne koření vonět, sejměte a nechte vychladnout.
Jak na bylinky v Samozavlazovacim Truhliku
Do elegantního samozavlažovacího truhlíku nemusíte bylinky přesazovat, stačí, když upravíte stávající květináč a umístíte ho do speciální vložky. Součástí setu je totiž nejenom dekorativní obal a vnitřní pěstební nádoba, do které vložíte květináč, ale také kolíčky s knoty, díky nimž zůstane zemina stále vlhká.
Kdy zasadit bylinky do truhlíku
Pokud budeme bylinky pěstovat venku, na balkóně či terase (na sluníčku a čerstvém vzduchu se jim daří), umístíme je tam až v květnu, kdy pominou mrazíky. I otužilým druhům půjde klíčení a počáteční růst lépe v teple za oknem nebo ve skleníku.
Jaké koření na grilování
Vyplatí se mít vždy po ruce i čerstvé bylinky – rozmarýn, tymián, majoránku a šalvěj, hodit se může i meduňka, levandule nebo estragon. Opatrně nakládejte s bazalkou, která má tendenci se připalovat, přidávejte ji proto při grilování až na konec.
Čím ochutit maso
Jak mleté maso ochutit
Mleté maso ochutíme solí, pepřem, případně sekanou petrželkou. U kvalitního masa to většinou stačí. Můžeme také přidat např. dijonskou nebo hrubozrnnou hořčici, worcestrovou omáčku, zelený nakládaný pepř místo černého mletého, chilli, česnek nebo drobně krájenou cibuli.
Jak naložit maso aby bylo křehké
Ideální je marinovat přes noc, kdy se všechny chutě dokonale propojí. Pokud máte v plánu mít maso naložené déle než 12 hodin, sůl a citronovou šťávu přidejte do marinády až hodinu před grilováním. Obě tyto ingredience mají totiž silné konzervační schopnosti.
Co přidat aby změklo maso
Je hovězí maso při vaření stále tvrdé Přidejte do vody lžíci rumu nebo vodky. Rychleji změkne a nemá žádnou nežádoucí příchuť. Pokud máte čas ho naložit, pak zvolte marinádu, ve které bude ocet, šťáva z citrusů, jogurt, česnek nebo ananas – tyto suroviny obsahují kyseliny a enzymy, které maso zkřehčí.
Proč je maso z udírny tuhé
Špatná doba uzení
Při uzení horkým kouřem určitě dobu uzení nepřežeňte. Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.
Proč mám tuhý steak
Steak potřebuje odpočinek – před pečením i po něm. Maso vytáhněte z lednice minimálně půl hodiny (velké kusy až 2 hodiny) předem a nechto ho natemperovat, tedy odležet při pokojové teplotě. Studený steak by při kontaktu s rozpálenou pánví dostal šok a po upečení by mohl být tuhý.
Jak udělat šťavnaté maso
Pokud dáváte přednost libovějšímu masu, kupte velkou plec, malý nebo velký ořech, případně vrchní šál – ty před pečením prošpikujte slaninou nebo špekem. Na pečeni se taky hodí partie, které obsahují šlachy – díky kolagenu bude maso šťavnaté a chuťově výrazné. Taková je například kližka, husička a karabáček.
Jak okořenit vepřový steak
Plátky vepřového masa osolíme, posypeme drceným pepřem a opečeme z obou stran v pánvi na lžíci rozpáleného oleje. Aby byly steaky dobře propečené, ale šťavnaté, opékáme je po každé straně asi 4-5 minut a uchováme je v teple.