Jak se bránit proti bossingu
Pokud se ani po předchozích snahách o domluvu nic nezlepší, obraťte se na oblastní inspektorát práce. Jestliže se jedná o šikanu spojenou s diskriminací z hlediska rasy, víry, zdravotního postižení, pohlaví nebo věku, máte dle antidiskriminačního zákona č. 198/2009 Sb. možnost se obrátit na veřejného ochránce práv.
Archiv
Co delat v pripade bossingu
Bossingu se můžete bránitSchovávejte si důkazy – například písemnou dokumentaci, či e-maily.Buďte asertivníZajistěte si si svědectví osob, které byly u diskriminačního chování nadřízeného.Obraťte se na vyššího nadřízeného či na personální oddělení
Archiv
Jak se pozná šikana na pracovišti
Nejčastější projevy: Snaha poškodit druhého u nadřízeného a ostatních kolegů, šíření pomluv, verbální napadání, zatajování informací, manipulace kolektivu k cílené šikaně druhého zaměstnance. Byť mnohdy zaměňováno, je nutno na tomto místě upozornit, že šikana na pracovišti není to samé jako diskriminace na pracovišti.
Archiv
Jak reagovat na šikanu
Jak s dítětem o šikaně hovořit.
zjištěné skutečnosti je dobré si zapsat.) Ujistěte dítě svou podporou, rozptylte jeho obavy – dítě může mít pocit, že řešení šikany může jeho situaci i zhoršit. Vysvětlete dítěti, že neřešená šikana se může stupňovat, že nikdo mu nemá právo ubližovat a, že za šikanu si nemůže samo.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Jaký je rozdíl mezi Mobbingem a Bossingem
Pokud si na vás zasedli kolegové, jedná se o tzv. mobbing, pokud vás trápí nadřízený, hovoří se o bossingu. Jejich cílem je obvykle, abyste byl propuštěn z práce.
Jak se projevuje bossing
Bossing tedy představuje například:zadávání nesplnitelných nebo ponižujících pracovních úkolůnepřiměřené trestání a bezdůvodné postihy.zesměšňování, posmíváníneodůvodněné kritizováníironické poznámky.neustálé přerušování při mluvenípodceňovánínekomunikování a ignorace.
Kde nahlásit bossing
První instancí je vždy zaměstnavatel, který by měl stížnost zaměstnance na nežádoucí chování na pracovišti řešit. Pokud se k tomu zaměstnavatel nemá nebo je řešení šikany nepostačující, je možné kontaktovat příslušný inspektorát práce. Konečnou instancí je potom soud.
Na co se zaměstnavatel nesmí ptát
sexuální orientace, náboženství, rasa, politika
Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.
Kdy můžu odmítnout práci
Kdy mám právo odmítnout vykonávat práci Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, která bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. Takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.