Co se považuje za šikanu
Šikanování je jakékoliv chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat jiného žáka, případně skupinu žáků. Je to cílené a opakované užití fyzických a psychických útoků jedincem nebo skupinou vůči jedinci či skupině žáků, kteří se neumí nebo z nejrůznějších důvodů nemohou bránit.
Co dělat když jsem svědkem šikany
Pomáhej těm, kteří zažívají šikanu.
Zachovej se jako kamarád, i když se třeba moc neznáte. Navaž kontakt a dej jim najevo, že víš, jak se cítí. Podpoř je, aby se svěřili dospělému s tím, co se jim stalo. Přemýšlej, jak skvělé by bylo, kdyby se takhle nějaký jiný spolužák zajímal o tebe, kdybys byl v jeho situaci.
Jak se pozná šikana
Dítě ztrácí zájem o učení a schopnost soustředit se na ně. Dítě bývá doma smutné či apatické nebo se objevují výkyvy nálad, zmínky o možné sebevraždě. Odmítá svěřit se s tím, co je trápí. Dítě žádá o peníze, přičemž udává nevěrohodné důvody (například opakovaně říká, že je ztratilo), případně doma krade peníze.
Kdy se jedná o šikanu
Šikanování patří do násilných a závislostních vztahů. Za šikanování se považuje, když jeden nebo více jedinců úmyslně a opakovaně ubližuje druhým. Znamená to, že jedinci někdo, komu se nemůže ubránit, dělá, co je mu nepříjemné, co ho ponižuje nebo to prostě bolí.
Jaké jsou typy šikany
Druhy šikanyFyzická agrese – agresor používá k šikanování oběti fyzické násilí, popřípadě předměty, kterými učiní útok důraznějším (baseballová pálka, batoh apod.).Slovní agrese a zastrašování – agresor oběti vyhrožuje fyzickým útokem, zastrašuje, nadává jí, vysmívá se nebo jí zastrašuje.
Kde hledat pomoc při šikaně
Pro radu a pomoc se můžete obrátit na weby Minimalizace šikany, Společenství proti šikaně, Internet poradna, Linka bezpečí (také na telefonní lince 116 111) a další neziskové organizace.
Jak se řeší šikana
Vždy je třeba co nejrychleji začít řešit situaci s třídním učitelem žáka. Šikanovat však může nejen žák nebo skupina žáků, ale výjimečně také učitel žáka. Ve všech případech je třeba se obrátit na vedení školy a na pedagogicko-psychologickou poradnu.
Jak se bránit šikaně
Nikdy nedovol, aby to někomu, kdo Tě šikanuje, jen tak prošlo. Neměj strach se obrátit s prosbou o pomoc na dospělé, i když si myslíš, že Ti nebudou věřit. Chovej se sebevědomě, obětí se často stávají lidé s podřízeným chováním, pomalou chůzí, sklopeným pohledem a svěšenými rameny.
Kde se nejčastěji vyskytuje šikana
většina případů šikany mezi dětmi se odehrává ve škole, na cestě do školy nebo ze školy, případně v okolí bydliště, nebezpečí šikany spočívá především v závažnosti, dlouhodobém působení a s tím souvisejících následcích v oblasti duševního a fyzického zdraví.
Na koho se obrátit při šikaně
Pro radu a pomoc se můžete obrátit na weby Minimalizace šikany, Společenství proti šikaně, Internet poradna, Linka bezpečí (také na telefonní lince 116 111) a další neziskové organizace.
Jak se chovat při šikaně
První instancí je vždy zaměstnavatel, který by měl stížnost zaměstnance na nežádoucí chování na pracovišti řešit. Pokud se k tomu zaměstnavatel nemá nebo je řešení šikany nepostačující, je možné kontaktovat příslušný inspektorát práce. Konečnou instancí je potom soud.
Co dělat při šikanování
Co dělat, když jde o šikanu ve škole:
Přítomný by měl být třídní učitel a výchovný poradce. Rodiče by měli dostat prostor popsat, co o chování ve třídě vědí, popsat incidenty a požadovat od školy prošetření šikany. Dále požadovat zápis z jednání, kde bude formulovaný termín dalšího setkání.
Jak se bránit šikaně nadřízeného
Šikanovaný zaměstnanec má možnost situaci řešit následnými kroky – lidskou domluvou, tím, že se obrátí s žádostí o pomoc na vedoucího pracovníka, a pokud nic z toho nepomůže, je na místě sáhnout po právní pomoci. Rovným zacházením a diskriminací, potažmo šikanou, se zabývá zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb).
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Jak prokázat šikanu na pracovišti
vy musíte přesvědčivě prokázat, že jste obětí šikany, sexuálního nátlaku na pracovišti apod. Z toho důvodu doporučujeme zálohovat si někam e-mailovou komunikaci, psát si poznámky, sbírat různé důkazní materiály, oslovit kolegy ochotné nevhodné chování nadřízeného vůči vám dosvědčit apod.
Na co se zaměstnavatel nesmí ptát
sexuální orientace, náboženství, rasa, politika
Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.
Jak odmítnout šéfa
Odmítnout šéfa je náročné, někdy však nezbytné. Důležité je proto zvolit správnou formu odmítnutí a hlavně vycházet z logických důvodů. Vždy začněte tím, že důkladně zhodnotíte důvod svého odmítnutí. Pokud má být důvodem jen to, že něco děláte neradi, zamyslete se ještě jednou.
Co zaměstnavatel nesmí
Podle něj nesmí zaměstnavatel při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu s antidiskriminačním zákonem.
Jak mluvit se šéfem
Jak komunikovat se šéfemBuďte slušní Stejně jako v běžném společenském styku se i v komunikaci s nařízeným cení především slušnost a zdvořilost.Mluvte otevřeněJednejte přímo.Naučte se poslouchat.Klidně se ptejte.Mějte svůj názor.Ve správnou chvíli na správném místěŘíkejte věci včas.
Jak říct šéfovi ne
Takže je nejlepší říct, že s řečeným nesouhlasíte, ale že to nechcete probírat před ostatními. Co nejdříve poté zajděte za šéfem a problém si s ním vyříkejte. Zároveň ho požádejte, aby vám nevyčítal vaše případná pochybení před ostatními, že si o tom s ním či s ní rádi popovídáte v soukromí.
Kdy můžu odmítnout práci
Kdy mám právo odmítnout vykonávat práci Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, která bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. Takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.
Jak poznat špatného šéfa
Jak se pozná špatný šéf Možná vám to bude povědoméNeumí ocenit své lidi. Pracujete poctivě, odvádíte i velmi nadstandardní výkony, ovšem pochvaly se nedočkáte.Neschopen/na rozhodnout. Tým má před sebou složitý úkol.Nahoru se hrbí, dolů práská bičem.Nálady jak na kolotoči.Má své favority.Když je toho moc.
Jak vyzrát na šéfa
Snažte se, aby vedoucí neovlivnil váš vztah k práci ani způsob, kterým ji provádíte. Neschopnost vedoucích vede občas k tomu, že podobně jednají i jejich podřízení, ať proto, že je napodobují, nebo mají sklon jim jejich jednání „vracet“. Obou projevů je třeba se vyvarovat. Neschopní šéfové přicházejí a odcházejí.
Jak dlouho můžu být bez práce
5 měsíců, pokud je vám méně než 50 let. 8 měsíců, pokud je vám 50-55 let. 11 měsíců, pokud je vám více než 56 let.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.