Jakou mouku použít na domácí těstoviny
Avšak nejvíc mi dal kurz vaření, kde jsme se učili vyrobit právě domácí těstoviny. Základem dobré pasty je mouka. Ale ne obyčejná hladká, ale semolinová mouka, značená i jako 00.
ArchivPodobné
Co na domácí těstoviny
Základní suroviny na domácí těstoviny
Na tradiční italské těstoviny je potřeba mouka, vajíčko, olivový olej, voda a sůl. Dělají se z „mouky dvounulky“ (doppio zero), případně se dá použít i hladká nebělená mouka. Se strojkem se používá semolinová mouka (z tvrdé pšenice).
Archiv
Jak udělat těsto na těstoviny
Receptů na těstoviny existuje strašně moc. Liší se vždycky v poměru semoliny a klasický hladký mouky. Mně se osvědčil poměr 50:50, ale najdete určitě i jinej poměr. Obecně platí, že na 100 g mouky přijde jedno vejce.
Archiv
Jak dlouho vydrží domácí nudle
V dobře uzavřené nádobě vám domácí nudle a drobení vydrží až 3 týdny.
Co je to Semolinová mouka
Semolina je mouka, která se získává z tvrdozrnné pšenice a ta má oproti klasické pšenici řadu výhod. Například obsahuje více bílkovin, minerálních látek a má nižší glykemický…
Jak dlouho vydrží domácí těstoviny
Ať se rozhodnete pro jakýkoliv tvar, náplň či omáčku, čerstvé těstoviny co nejdříve po vytvoření uvařte. V lednici vydrží zabalené v potravinářské fólii nanejvýš dva dny.
Proč bezvaječné těstoviny
Bezvaječné těstoviny jsou vyrobeny pouze z mouky a vody, kdežto vaječné podle platné legislativy musí obsahovat dva, dva kusy vajec na jeden kilogram mouky. Tím pádem je samozřejmě i rozdíl v té, v té chuti. Ty vejce tam přidávají samozřejmě lepší barvu, méně se rozváří.
Jak dlouho se vaří domácí těstoviny
Doba vaření čerstvých špaget, raviol nebo třeba makaronů záleží na tloušťce konkrétních těstovin. Průměrně je to 3–10 minut. Ideální je stát celou dobu u hrnce a průběžně ochutnávat, protože čerstvé těstoviny jsou oproti těm sušeným vždy rychleji hotové.
Jak se dělá nudlové těsto
Postup: Hladkou a hrubou mouku smícháme, přidáme lžíci oleje a 2 vejce a důkladně promícháme. Jakmile se suroviny spojí, přendáme těsto na pracovní plochu a vypracujeme rukama. Dobře propracované těsto zabalíme do potravinové fólie a dáme do lednice asi na 30 minut odpočinout.
Jak si udělat domácí nudle
Do mističky dáme asi 16 dkg hrubé mouky, uprostřed uděláme důlek, do kterého vyklepneme vejce, přidáme polévkovou lžíci vody, špetku soli a rozmícháme vidličkou. RADA: Jak skladovat vajíčka Pak si těsto na nudle dáme na vál, podsypáváním mouky a hnětením utvoříme tuhé těsto, které rozválíme na co nejslabší placku.
Co je to Manitoba
Manitoba je zvláštní druh měkké pšenice, která dokáže růst ve velmi chladných oblastech. Je typická vysokým obsahem lepku a bílkovin. Používá se na francouzský chléb (bagety), croissanty, tedy na přípravu těst s delší dobou kynutí, je vhodná k posílení slabších těst.
Co použít místo Semoliny
Pokud nemáte možnost semolinu koupit, můžete ji nahradit klasickou moukou či krupicí – v závislosti na tom, jaký pokrm připravujete. Například do domácích těstovin použijte hladkou mouku (ideálně s označením 00), do moučníků a dezertů se bude lépe hodit hrubá mouka či krupice.
Jak sušit domácí těstoviny
Sušené těstoviny
Domácí těstoviny snadno usušíme. I pro tento případ je lepší těsto před krájením trochu pomoučit. Hotové těstoviny sušíme na vzduchu nebo v troubě na 50 stupňů, případně v sušičce. Skladujeme v dobře uzavíratelné nádobě.
Jak uchovat domácí těstoviny
Čerstvé těstoviny lze uchovávat po dobu několika dní v chladničce. Těstoviny posypte trochou mouky, aby se na sebe nelepily, a poté je uchovávejte zabalené v plastové fólii v chladničce. Pro nejlepší výsledky těstoviny před uschováním částečně uvařte a vaření dokončete při přípravě samotného pokrmu.
Jaké jsou nejzdravější těstoviny
Při nákupu bychom měli sáhnout po těstovinách semolinových, tedy z tvrdozrnné pšenice. Těstoviny z celozrnné semoliny obsahují velké množství minerálních látek, ale také vlákniny, která nás zasytí a podpoří správnou funkci střev.
Které těstoviny jsou nejlepší
Semolinové a celozrnné jsou nejlepší
Výhodou celozrnných těstovin nebo těch z tvrdozrnné, například semolinové pšenice, je zejména to, že se nerozvařují, a tudíž mají nižší glykemický index a vyšší výživovou hodnotu. Zdravé těstoviny by měly obsahovat: *Minimálně 4,5 až 5 gramů vlákniny na 100 g výrobku.
Co s těstovinami
Nejlepší těstovinové recepty na jednom místě. Inspirujte se!⭐ Těstoviny se sýrovou omáčkou.⭐ Těstoviny se špenátem a parmezánem.⭐ Těstoviny se sušenými rajčaty.⭐ Špagety Carbonara.⭐ Těstoviny s tuňákem.⭐ Penne s houbami.⭐ Lehké citronové rigatoni s lososem.⭐ Špagety s bazalkovým pestem.
Co dát do polévky místo nudlí
Vložkami mohou být: Vařená zelenina, vejce tepelně zpracovaná, svítky, celestýnské (fritátové) nudle, sedliny, smažené vložky z vaječného těstíčka, krutony.
Co to je mouka 00
Pšeničná mouka hladká speciál 00 extra – světlá. Mouka je vhodná na denní vaření a můžete ji použít také na pečení rohlíků, housek, buchet. Je základní pšeničnou pekařskou moukou s užitnými vlastnostmi pro široké uplatnění v pekařských a cukrářských výrobcích. Vhodné pro denní používání.
Co je mouka T650
T650 – pšeničná mouka hladká polosvětlá
Kde koupit Semolinu
PSENICNA MOUKA SEMOLINA 900g – Tesco Potraviny.
Proč nejíst těstoviny
Problematická jídla z těstovin obsahují hodně tuku
Kromě toho, že obsahují velké množství oleje, totiž nejsou významným zdrojem bílkovin, a i proto hrozí konzumace nadměrné porce, aniž by byl člověk zvláště zasycen. Dalším problematickým těstovinovým jídlem mohou být lasagne či jiné zapečené těstoviny.
Jak casto jíst těstoviny
Záleží na tom, jak kvalitní těstoviny kupujete, kolik jich sníte a jakým způsobem je upravujete. Pokud neporušujete při jejich přípravě zásady zdravého stravování, jsou těstoviny naopak vítanou součástí pestrého jídelníčku. Pravidlem číslo jedna je – na těstovinách nikdy nešetřete.
Jak poznat kvalitní těstoviny
Odborníci poznají kvalitní těstoviny dle vůně, vzhledu a barvy. Ta by měla odpovídat barvě světlé slámy. Pro běžné spotřebitele je většinou tou nejdůležitější známkou kvality, že se těstoviny nelepí na dno hrnce a nejsou příliš tvrdé. Kvalitní těstoviny lze poznat i dle zabarvení vody, ve které jsme těstoviny vařili.
Jakou omáčku k těstovinám
Příkladem může být třeba sýrová omáčka, která se nejčastěji podává s těstovinami. Základem většiny omáček je obvykle masový vývar nebo výpek, koření a smetana, která zajistí požadovanou hustotu a výslednou jemnou chuť. Mezi nejoblíbenější druhy patří houbová, smetanová nebo křenová omáčka.