Co znamená zachrana osob a zvirat
(1) Při zásahu má záchrana osob přednost před záchranou zvířat a majetku. Cílem činnosti jednotky při záchraně osob a zvířat je odstranění bezprostředního ohrožení jejich života.
Kdo dává řidiči pokyn k zapnutí výstražného zařízení
15) Velitel jednotky při výjezdu: a) musí mít příkaz k výjezdu (stačí jeden pro všechnu požární techniku, která v dané době výjezdu opouští místo dislokace jednotky), b) provede kontrolu připravenosti jednotky k výjezdu, c) dává řidiči pokyn k výjezdu a zapnutí výstražného zařízení, d) vybaví se potřebnou dokumentací …
Co je nezbytně při provádění hasebního zásahu pomocí požárního hydrantu
Hasební zásah pomocí požárního hydrantu musí provádět dvě osoby. Jedna velmi pevně drží proudnici a provádí vlastní hasební zásah a druhá je u ventilu u skříně požárního hydrantu.
Co je výstražné světelné znamení
Druhým typem je světelné výstražné znamení, což je lidově probliknutí. To slouží k upozornění jiného řidiče při předjíždění a nikoliv k tomu, abyste jiného upozornili, že nesvítí nebo že svítí naopak moc. Samozřejmě by se pomocí probliknutí nemělo ani upozorňovat na policejní hlídku.
Kdo je velitel zásahu
Velitel zásahu je oprávněn vydat přímé rozkazy kterýmkoliv hasičům u zásahu, pokud hrozí nebezpečí z prodlení! Velitel zásahu se označuje vestou s nápisem “Velitel zásahu“ nebo červenou páskou s nápisem "VZ" na levé paži. U zásahů s účastí více jednotek zřizuje velitelské stanoviště.
Jak se při požáru plní kouř místnosti
Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.
Kde se zřizují požární hlídky
Ze zákona o požární ochraně se zřizují: a) v prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých se provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím, b) v případech, kdy tak stanoví nařízení kraje nebo obecně závazná vyhláška obce (např. při větších společenských akcích).
Kdy se smí troubit v autě
Paragraf 31 zákona o silničním provozu konkrétně říká: „Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení.” Situace, kdy odvracíte hrozící nebezpečí, nastává třeba ve chvíli, kdy auto jedoucí ve vedlejším pruhu začne těsně před vámi nebo dokonce vedle vás přibočovat do vašeho a …
Kdy pouzit Blikacky
Klakson, problik, blikačky
To je možné použít jen při hrozícím nebezpečí nebo při předjíždění jiného vozidla. Jinak nikdy a asi není potřeba dodávat, jak často řidiči klakson zneužívají.
Co je to IZS
Integrovaný záchranný systém (IZS) je efektivní systém vazeb, pravidel spolupráce a koordinace záchranných a bezpečnostních složek, orgánů státní správy a samosprávy, fyzických a právnických osob při společném provádění záchranných a likvidačních prací a přípravě na mimořádné události.
Co je kmitočet n
celostátní kmitočet „N“ – taktéž zásahový a využívá se ke komunikaci lezeckých skupin. celostátní kmitočet „U“ a „Y“ – využívá se ke komunikaci, která nesouvisí se záchrannými a likvidačními pracemi (nepoužívá se u zásahu)
Co mám dělat když hoří
Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.
Co dělat když začne hořet
Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Kutálejte se ze strany na stranu, dokud plameny neuhasnou – tím se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí být materiál z umělých tkanin), použijte ji k uhašení hořícího oděvu.
Kdy musí být požární hlídka
Zákon o požární ochraně ukládá podnikatelům zřídit preventivní požární hlídku, jestliže jsou provozovateli činností se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím. Tato povinnost se však neuplatňuje bezvýhradně.
Co je to požární hlidka
Mezi hlavní úkoly preventivních požárních hlídek patří dohled nad dodržováním předpisů o požární ochraně a v případě vzniku požáru provádění nutných opatření k záchranně osob, přivolání požární hlídky a účast na likvidaci požáru.
Co je světelné výstražné znamení
Druhým typem je světelné výstražné znamení, což je lidově probliknutí. To slouží k upozornění jiného řidiče při předjíždění a nikoliv k tomu, abyste jiného upozornili, že nesvítí nebo že svítí naopak moc. Samozřejmě by se pomocí probliknutí nemělo ani upozorňovat na policejní hlídku.
Kde se nesmí troubit
Troubit klaksonem je možné jen v určitých krajních situacích a za podmínek, které jsou překvapivě trochu jiné v Česku a ve Španělsku. Úplný zákaz troubení ve městě však (až na výjimku) platí pro řidiče v obou zemích a zneužití Vás může alespoň ve Španělsku vyjít docela draho.
Kde je blinkr
Původně se používaly sklápěcí mechanické směrovky, v moderní době se používají svítilny vydávající přerušované oranžové světlo a umístěné zejména u rohů vozidel, případně též na bočních stranách vozidel, na zadní straně zpětných zrcátek atd. Blikací světelné ukazatele směru se nazývají směrová světla, lidově blinkry.
Co je to HZS
Hasičský záchranný sbor České republiky je jednotný bezpečnostní sbor, jehož základním úkolem je chránit životy a zdraví obyvatel, životní prostředí, zvířata a majetek před požáry a jinými mimořádnými událostmi a krizovými situacemi, včetně zásahů například při živelních pohromách, průmyslových haváriích či …
Kdy zasahuje IZS
Někdo byl svědkem dopravní nehody, jinému poškodil dům požár, povodeň nebo větrná kalamita. U všech těchto mimořádných událostí vídáme zasahovat záchranné složky, ale mnohdy i další subjekty jako potápěče, kynology, plynaře a další havarijní služby.
Co udává frekvence
Frekvence představuje hodnotu kolikrát proud změní směr za sekundu. Měří se v Hertzích (Hz), mezinárodní jednotce měření, kde 1 Hertz je roven 1 cyklu za sekundu. Hertz (Hz) = jeden Hertz je roven jednomu cyklu za sekundu. Cyklus = jeden úplný vlnový průběh střídavého proudu nebo napětí.
Co je to RFSI
Mimo základních informací o nastavení sítě je zapsáno vlastní unikátní číslo radiostanice v síti s označením RFSI („Region Flotila Skupina Individuální číslo“) s obdobným významem jako tel. číslo na SIM kartě mobilního telefonu.
Jak se chovat při požáru
Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.
Jak uhasit požár
Hašení zahájíme namířením proudu hasiva na střed hořícího předmětu a pokračujeme dále tak, aby byl hořící předmět rovnoměrně pokrýván hasební směsí, doporučujeme hasivo aplikovat přerušovaně v několika sekundových dávkách. Hořící stěny hasíme odspodu směrem nahoru.
Co se stane když chytnou saze v komíně
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.