Kdy začíná vodácká sezóna
Druhým dubnovým víkendem obvykle startuje naplno vodácká sezóna. Vodáci, kteří si libují ve sjezdu divoké vody, mají od poloviny dubna do konce května ideální podmínky užít si kouzlo jarních nespoutaných řek. Na Kudy z nudy se dozvíte, kam se vypravit i jaké novinky se ve vodáckém světě chystají.
Kam na vodu pro začátečníky
Kam na vodu pro začátečníky
Vše záleží na vašich možnostech a náladě. Nejlepší podmínky pro první sjezdy nabízí klidně tekoucí Berounka, kde si užijete pohodu v přírodě a zdokonalíte svůj vodácký um. Příště se už bez problému můžete vydat třeba na oblíbenou Vltavu nebo Sázavu.
Archiv
Kdy se odemyká řeka
Slavnostní akt odemčení vody, který se koná většinou v dopoledních hodinách ještě před první plavbou, má mnoho podob. Platí, že co řeka, to jiný mrav. Také doba se mění, bývá od března až do května.
Kam teď na vodu
Nejčastější začátek splutí je v Chrástu u Plzně, odkud můžete v pohodovém tempu za týden doplout až k ústí do Vltavy. Kdo má méně času, může skončit již po 4-5 dnech v Nižboru nebo si může vybrat libovolný úsek, který poplujete jeden až dva dny. Půjčoven lodí je podél řeky dostatek.
Kdy na vodu
Někdo vyrazí v březnu za deště a užívá si klidnou osamocenou plavbu s dostatkem vody v řece. Pro nás ostatní je ideální konec jara/začátek léta. Už je obvykle teplo, v řekách ještě zbývá nějaká voda a na vodě nejsou takové davy jako v létě.
Kdy končí vodácká sezóna
Kdy začíná a kdy končí vodácká sezóna První vodáci se na řekách objevují obvykle už v dubnu a sezónu zakončují v říjnu, vše závisí na počasí. Nicméně jsou i vodáci, kteří vyráží na vodu i v zimě, pokud není řeka zamrzlá.
Kam na vodu Střední Čechy
Harasov. Vodní plocha. Střední Čechy.Jezero Poděbrady. Aquapark / Koupání Poděbrady.Vestecký rybník. Vodní plocha. Střední Čechy.Aquapark Beroun. Aquapark / Koupání Střední Čechy.Aquapark Čestlice. Aquapark / KoupáníAquapark Hořovice. Aquapark / KoupáníAquapark Příbram. Aquapark / KoupáníBiotop v Jincích. Aquapark / Koupání
Jakou sjet Řeků
Nejvíce a nejčastěji sjížděnou řekou u nás je bezesporu Vltava, vodáky však vídáme i jinde – na klidné Lužnici, divoké Sázavě, pro začátečníky jednodušší Berounce, neprávem opomíjené Orlici. Každá řeka má něco svého, své kouzlo a tajemství, kterým láká muže i ženy na kánoi, raftu nebo na jiné lodi.
Kam s partou na vodu
Naprostou klasikou je start z Vyššího Brodu – pro partu mladých lidí je tato trasa jako stvořená. Uvidíte nádhernou klidnou přírodu, vyzkoušíte si hned několik jezů, zapádlujete si na "oleji" a pokocháte se skvosty jako je Český Krumlov, zřícenina hradu Dívčí kámen nebo klášter Zlatá koruna.
Jak sjíždět vodu
Vybav loď bezpečnostními pomůckami – tzv. házečkou (házecí pytlík), lékárničkou, mobilem ve vodotěsném obalu a píšťalkou. Před vyplutím si zjisti dostatek informací o řece, jejích nebezpečných místech a aktuálním stavu vody. Pokud nejsi zručný vodák, jezdi vždy s někým zkušeným.
Jaké jídlo si vzít s sebou na vodu
Jedete na vodu 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalitKuskus. Představuje pokrm, jenž uspoří čas, hmotnost i místo.Ovesná kaše. Jednoduchá, rychlá, vhodná na přípravu doma z vlastních ingrediencí podle libosti.Sušené maso.Špek.Tuňák.Rýže.Polenta a kaše z pytlíku.
Jak se zdraví vodáci
Všeobecně je známo, že vodáci mají ve zvyku zdravit na vodě lidi svým „Ahoooj". Já osobně si vždy na řece nezkrotně funím, to mi pomáhá se dostat do cíle jako první a vyhrát minizávody s kamarády.
Co si vzít na vodu za jídlo
Jedete na vodu 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalitKuskus. Představuje pokrm, jenž uspoří čas, hmotnost i místo.Ovesná kaše. Jednoduchá, rychlá, vhodná na přípravu doma z vlastních ingrediencí podle libosti.Sušené maso.Špek.Tuňák.Rýže.Polenta a kaše z pytlíku.
Co vzít dětem na vodu
na vodě | Co nezapomenout na vodu s dětmiLoď, barely a nějaké to pádlo.Dva barely pro 4 vodáky.Jedno komplet suché oblečeníŠikovné a praktické aplikace.Plovací vesty nejen pro děti.Bez krému, brýlí a pořádných bot to nepůjde.Kšiltovka do slunka i deštěDost vody nad vodou.
Co si vzít k vodě
Ovoce a zelenina
Nejvhodnější jsou jablka, nektarinky, meloun a hroznové víno, ale vzít můžete také meruňky, banány, broskve či osvěžující rybíz. Nezapomínejte ani na zeleninu. Nejlepší jsou tvrdé druhy jako mrkev, kedlubny a řapíkatý celer. Teplo však spolehlivě vydrží i paprika či rajčata.
Jak se chovat na vodě
Na vodu patří správná obuv a vesta.Známe správnou techniku ovládání lodi.Nikdy nejezdíme sami, kamarády neopouštíme.Střízlivost je samozřejmostíLenoch se nadře (a zničí loď i pádlo)Jezy a překážky vždy nejprve prohlížíme.O půjčené vybavení se řádně staráme.I na tábořišti zůstáváme lidmi.
Jak se sbalit pod stan
Je ovšem několik věcí, které byste si měli s sebou v létě do kempu zabalit.Kraťasy a trika.Plavky.Klobouk nebo kšiltovka.Dlouhé kalhoty a mikina na večer.Dlouhé kalhoty na výlety do přírody.Ponožky (včetně teplých ponožek)Spodní prádlo.Nazouváky na přebíhání nebo žabky.
Co vařit pod stanem
Jaké jídlo vařit pod stanem
Jaká jídla a suroviny se tedy nejvíce budou hodit na cestu: Snídaňové kaše, nejlépe z jemných ovesných vloček, případně krupice – jsou to kaše, které jsou nejrychleji uvařené. Z ovesných vloček lze dokonce připravit kaši zastudena, bez vaření. K dochucení nám poslouží sušené ovoce a ořechy.
Kdy jet s detmi na vodu
Doporučená délka denního úseku max. 12 km. DÍTĚ ZAČÍNAJÍCÍ PLAVEC (4-6 let) – kvalitní vesta nutná, helma doporučena. Zatímco do 3 let bych doporučila plavbu s dětmi jenom opravdu zkušeným vodákům, starší děti můžete vzít na loď, i když nejste zrovna mistři.
Co si vzít s sebou do bazénu
Co si nezapomenout vzít při návštěvě bazénu:Plavky (určené do vody).Mýdlo nebo sprchový gel a osušku.Pro děti do 3 let speciální plenky na plavání (možno zakoupit na místě)Je možné si vzít plaveckou obuv.Koupací čepice není vyžadována.Záloha 100 Kč na klíč od kabinky.
Jaké jídlo si vzít do kempu
Za předpokladu, že máte s sebou autochladničku, můžete si s sebou přivézt také nenáchylné chlazené potraviny jako sýry, suché salámy, špek, špekáčky a další uzeniny. Ale v každém kempu či v jeho blízkém okolí je možnost zakoupení základních potravin, kde si můžete zakoupit přímo na místě třeba i jogurty a máslo.
Co vzít s sebou na vandr
Vařič a bomba.Hrnec, pánvička – titanový hrnec TOAKS 1,6l s pánvičkou velikostně stačí pro vaření ve dvou.Miska – Sea to summit 650ml.Plecháček.Termoska na jídlo.Lžička, vidlička, nůž, nůž na krájeníZapalovačHoubička, utěrka, mycí prostředky – do přírody doporučuji eko značky, jako třeba Sonnet.
Na čem spát ve stanu
Pro většinu lidí je nejvhodnější spacák třísezonní. Jak napovídá název, využijete ho od jara do podzimu a pokud nenarazíte na extrémní podmínky, bude vám v něm vždy příjemně. Doporučená teplota těchto spacáků bývá kolem nuly – v létě si z něj udělejte přikrývku, v zimě spěte v termoprádle.
Jak zabavit děti na vode
I ve vaničce si nejmenší užijí spoustu legrace
Těm nejmenším úplně stačí napuštěná vanička a hračky do vody. Pokud máte doma batole, pořiďte mu kyblíčky. Děti v tomto věku milují přelévání tekutiny do různých nádobek. Malým dětem udělá velkou radost i obyčejná kačenka, která bude plavat na hladině.
Jak to chodi v krytém bazénu
Ve více obsazeném bazénu si nejlépe zaplavete tak, že se budete takzvaně točit, plavat za sebou zprava doleva (nebo opačně, podle situace) a to i v prostoru bez vyhrazených drah. Zkuste se domluvit s ostatními. Nemějte mínění, že vše musí být podle vás, připůsobte se a buďte na sebe ohleduplní.