Co znamená INRI na kříži
Informace o zkratce 'INRI'
Latinská zkratka, kterou lze nalézt nad tělem Ježíše na krucifixu. Překlad celého nápisu je: Ježíš Nazaretský král židovský.
Archiv
Co to je krucifix
Krucifix (z lat. cruci fixus [ke] kříži připevněný/přibitý) je umělecké zpodobení ukřižovaného Krista. Zpravidla tento výraz označuje jen plasticky zpracovaný kříž s Ježíšovým tělem, kdežto zobrazení širší scény na Golgotě se nazývá Ukřižování nebo Kalvárie.
Proč Nazaretský
Údaj, že Ježíš žil v galilejském Nazaretě, odkud dostává Ježíš také přídomek „Nazaretský“, případně „Nazorejský“. je pak obecně považován za autentický, neboť v Ježíšově době nebyla s tímto místem spojována žádná očekávání.
Jak se ukřižovat
Výkon ukřižování spočíval v zavěšení odsouzence za rozepjaté ruce na kříž. Tímto způsobem byli popravováni vzbouřenci, političtí nebo náboženští odpůrci, agitátoři, piráti, otroci, v císařském Římě pouze lidé, kteří neměli občanská práva nebo (od 2. stol. n.l.) byli chudí.
Co je Krucinal
Krucinál je zaklení, zástupné pro krucifix. Někdy se používá ve spojení krucinálfagot – fagot citoslovce, ve spojení e zaklením. krucifix – z rakouské němčiny – zaklení -Kruzifix – ukřižovaný Ježíš, z latinského crucifixus – Ježíš přibitý na kříži (crux, crusis, kříž, fixus – doslova připevněný).
Co to je Bůh
Bůh, bohyně či božstvo je bytost výjimečné moci jež je předmětem náboženské úcty a kultu. Bohové přesahují svou mocí jiné bytosti, včetně člověka a často je jim připisováno stvoření světa a jiné výjimečné činy.
Co to je evangelium
Evangelium (řecky εὐαγγέλιον euangelion, dobrá zpráva) je text pojednávající o životě, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Texty vznikaly desetiletí po Ježíšově smrti. Čtyři evangelia zahrnutá do Nového zákona se nazývají kanonická, ostatní se označují jako apokryfní.
Co je to pašije
Pašije (z lat. passio – „utrpení“) je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění nebo příběhy, dramatické hry, liturgická čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají.
Co je to Golgota
Golgota (také hora Kalvárie) je místo, kde byl podle Bible v 1. století ukřižován Ježíš Kristus, které se původně nacházelo vně Jeruzaléma. Jeho přesná poloha je tradována od starověku.
Co je to Perun
Perun je slovanský bůh bouře, hromu a blesku. Ačkoliv písemné zprávy o tomto božstvu pochází až na výjimky z východoslovanského prostředí, tak byl pravděpodobně ctěn všemi Slovany. Po christianizaci Slovanů splynul jeho kult v pravoslavném prostředí s kultem proroka Elijáše.
Co je to Zeus
Zeus je původem indoevropské božstvo nebes. Výraz je odvozen od indoevropského kořene Djaus a má paralelu ve jménech Deus, Jupiter (řím.), Zeus pater (řec.), Djaus Pitar (védský Nebeský otec), Týr (germ.) aj. Zeus je jediným bohem olympského panteonu, který má etymologicky jasný indoevropský původ.
Co je to apoštol
Apoštol (z řec. ἀπόστολος apostolos poslaný) je v křesťanském chápání ten, koho Ježíš Kristus vyslal, aby hlásal evangelium. V užším slova smyslu se jím rozumí Dvanáct Ježíšových učedníků, které „ustanovil, aby byli s ním, aby je posílal kázat s mocí vyhánět zlé duchy“ (Mk 3,14-15).
Kdo napsal Bibli
Bible není dílem jednoho autora. Některé spisy jsou autorské, převážná většina je anonymní. Zatímco v Novém zákoně známe autora aspoň u některých spisů, jsou starozákonní knihy téměř napořád anonymní.
Co jsou Pasie
passio – „utrpení“) je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění nebo příběhy, dramatické hry, liturgická čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají.
Kdy se zpívají pašije
Květná neděle, latinsky Palmare, je poslední nedělí čtyřicetidenního půstu a vlastně otevírá Velikonoce. Kromě vjezdu Ježíše Krista do Jeruzaléma připomíná také blížící se Kristovo utrpení, smrt a vzkříšení. V chrámech se poprvé zpívají pašije, tedy části evangelia, které popisují zatčení, odsouzení a umučení Ježíše.
Co to je kalvárie
Kalvárie je počeštěný latinský název biblického kopce Golgoty, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus a význam slova kalvárie znamená velké utrpení hlavně v souvislosti s ukřižováním Ježíše. Slezskou Kalvárii založila v 18. století hraběnka Anna Marie Magdaléna Thomaguini.
Co je to Svarog
Svarog je nebeský tvůrce, bůh bohů, otec všech věcí i společenských zákonů. Je bohem ohně a nebeským kovářem, ukul Slunce a umístil je na obloze. Dal lidem znalost železa. Po stvoření světa (vesmíru) ustoupil do pozadí a setrvává v nečinnosti.
Kdo je nejsilnější bůh
THÓR. Severský bůh hromu a blesku, nejsilnější ze všech lidí i bohů.
Co je to Artemis
Artemis je bohyně lovu a bohyně Měsíce. Proto je často zobrazovaná s lukem. Je ochránkyní lesů a divoké zvěře. Římskou obdobou Artemidy je bohyně Diana.
Co je to evangelista
Jako evangelista je označován autor evangelia, konkrétně jednoho z evangelií kanonických. Z tradice jsou známi čtyři evangelisté, podle stejného počtu novozákonních (kanonických) evangelií: Evangelium podle Matouše, Evangelium podle Marka, Evangelium podle Lukáše a Evangelium podle Jana.
Co z
namená Bible v překladu
Bible (z řec. τὰ βιβλíα ta biblia – knihy, svitky) je soubor starověkých textů, které křesťanství a zčásti i judaismus považují za posvátné a inspirované Bohem. Proto se nazývá také Písmo svaté (lat. Scriptura sacra nebo Scriptura sancta) nebo krátce jen Písmo.
Co je palmova neděle
Květná neděle, latinsky Palmare, je poslední nedělí čtyřicetidenního půstu a vlastně otevírá Velikonoce. Kromě vjezdu Ježíše Krista do Jeruzaléma připomíná také blížící se Kristovo utrpení, smrt a vzkříšení. V chrámech se poprvé zpívají pašije, tedy části evangelia, které popisují zatčení, odsouzení a umučení Ježíše.
Jak se jmenují dny pašijového týdne
Pašijový nebo taky Svatý týden je ukončením předvelikonočního půstu. Začíná se Květnou nedělí a vrcholí třemi dny, kterými jsou Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční. Věřící si v tomto týdnu připomínají zradu Jidáše, ukřižování a následné zmrtvýchvstání Ježíše.
Co je to Radegast
Radegast, ať už měl jakýkoliv původ, byl bohem pohostinnosti. Původně však šlo o božstvo slumeční, které později získalo pod svůj patronát i válečnictví. Podobně jako u jiných pohanských božstev, keltských, germánských i slovanských, také Radegasta doprovázel posvátný kůň, jenž přebýval v posvátném chrámovém okrsku.
Kdo zabil Zeuse
Ale Zeus ho podvedl a zbavil ho jeho božské moci. Kratos, zasažený Diovou zradou, se rozhodl pomstít se, tentokrát Diovi samotnému. Zeus Sparťana zabil a uvrhl ho do podsvětí, ale byl zachráněn Gaiou.