Co kupuje ženich nevěstě
Ženich. Ženich toho má na starosti mnohem více, než nevěsta osobně. Měl by totiž zaplatit položky od zásnubního a snubního prstene pro nevěstu, přes svatební kytici a vývazky až po malou pozornost pro svého družbu. Rozpočet a kdo bude mít na něm podíl si můžete samozřejmě upravit dle svých přání a finančních možností.
Co dává matka ženicha za nevěstu
Matka ženicha
Podpořit a přispět radou a návrhy může i při výběru dekorací, místa pro obřad nebo svatebního menu. Ona je tím, kdo vede ženicha k oltáři a následně během ceremonie sedí v první lavici spolu se svým partnerem. Podobně jako nevěstina matka pomáhá se seznamováním členů své rodiny s ostatními hosty.
Archiv
Co má dát svědkyně nevěstě
Svědkyně zpravidla nevěstě daruje podvazek nejlépe v modré barvě, aby měla nevěsta v den svatby něco darovaného a zároveň modrého. Dárek pro nevěstu od svědkyně může mít rovněž podobu památečního šperku nebo vtipné a zároveň památeční maličkosti.
Archiv
Co má mít ženich na svatbě
Ženich může mít na svatbu oblek světlý nebo tmavý. Světlé obleky (šedé, béžové, do hněda, bleděmodré, tmavěmodré, ba i bílé) jsou určeny pro denní nošení, a proto jsou pro svatební obřad velmi vhodné. Černý oblek je univerzální, nosí se přes den i večer, proto je pro obřad stejně tak vhodný jako světlý oblek.
Archiv
Kdo platí za svatbu
Nejrozšířenější tradice o placení je, že jídlo na hostině platí rodiče nevěsty a pití rodiče ženicha. Dnes se již tradice dodržují jen zřídka a svatbu si často hradí sami snoubenci, ale kdyby se zvyky zachovávaly, bylo by leckdy levnější ženit syna než provdávat dceru.
Co se dává nevěstě na Rozlucce
10 tipů na originální dárek pro nevěstuZarámovaný citát, příběh, nebo rčeníLuxusní svatební album.Památeční šperk.Ručně vyrobená svatební kniha hostůRámeček na svatební fotku.Svatební diářLuxusní psací pero.Moudrou knížku s podpisy.
Co platí rodiče ženicha
Podle zvyklostí za jídlo a občerstvení (včetně svatebního dortu) platí rodiče nevěsty a za pití platí rodiče ženicha.
Kde stojí ženich
Nevěsta stojí ženichovi tedy také po pravém boku. Stát zůstávají pouze snoubenci a svědkové, případně družičky. Stojí tedy snoubenci, za nimi svědkové a pak až družičky a družba. Toto říká naše etiketa.
Co obnasi být svědkem
Jediným úkolem, který musí podle zákona svědek učinit, je dosvědčit uzavření manželství. To znamená být včas na svatebním místě, kde s platným průkazem totožnosti podepíše zápis o uzavření manželství. Pamatujte, že „svědčení“ je to jediné, co je od vás bez předchozí dohody očekáváno. Vše ostatní je jen na domluvě.
Kdo by měl jít za svědka
Za svědka snoubencům může jít kdokoliv. Podmínkou je plnoletost a platný doklad totožnosti (OP, pas). Pokud je svědkem cizinec, musí rozumět česky nebo se předpokládá účast oficiálního soudního tlumočníka.
Kdy má vidět ženich nevěstu
Ženich by neměl nevěstu ve svatebních šatech vidět dříve než ve svatební den, protože to přináší smůlu. Totéž však neplatí o nevěstě a ženichových šatech. Svatební závoj symbolizuje na ženě nevinnost, stejně tak jako bílá barva šatů. Ženich by neměl mít motýlka, aby nevěstě neuletěl!
Jak má vypadat ženich
Jak se obléct na svatbu jako ženich
Jako ženich udáváte na své svatbě styl, kterým se budou řídit vaši hosté. Zvolit můžete jak tmavý oblek, tak se obléct do světlých odstínů. Světlým typům sedí spíše tmavší obleky, opálené typy si mohou dovolit i světlé barvy.
Kdo nese prstýnky na svatbě
Následují svědci.
Necháváte-li si nějakou družičkou, nebo dítkem nést k obřadu svatební prstýnky, je na řadě ono. Položí prstýnky na patřičné místo a posadí se. Družičky vyrážejí před nevěstou v případě, pokud házejí na zem okvětní lístky. Za nevěstou jdou družičky ve chvíli, kdy nesou její vlečku/svatební závoj.
Kdo platí nevěstě šaty
Šaty, závoj, doplňky, účes a líčení pro nevěstu platí její blízcí. Oděv pro ženicha zas ti jeho. Make-up a úpravu vlasů svědkyni nebo družičkám často zařizuje nevěsta, jejich šaty se hradí nevěstinou rodinou, případně si je dívky kupují samy.
Co dát ženichovi na rozlučku
Nastávající nevěstě a ženichovi, kteří připravují svatbu, můžete darovat osobní dárek, třeba i s věnováním. Nevěstě můžete zakoupit zrcátko, řetízek, zátku na láhev a nebo přívěsek. Ženichovi se určitě bude nejen na svatbu hodit placatka na kuráž, manžetové knoflíčky, zapalovač, otvírák na pivo nebo klíčenka.
Co dát do krabice pro nevěstu
CO OBSAHUJE KÁPÉZETKA PRO NEVĚSTU:malou svačinku.bezbarvý lak na nehty (na utíkající oka na silonkách a jiné pohromy)jelení lůj / lesk na rty.krém na ruce.kapesníčky / vlhčené ubrousky.tic tac (lepší než žvýkačky, aby nevěsta nemusela před obřadem hledat koš)spínací špendlíky.vatové tyčinky.
Kdo se píše první na svatební oznámení
Jména snoubenců a na co si dát pozor
Jako první by mělo být jméno nevěsty, až potom jméno ženicha. Tituly vynechte. Příjmení by uvedeno být mělo, jsou ale typy svateb a oznámení, kde ho můžete i vynechat.
Co dělá svědek nevěsty
Jediným úkolem, který musí podle zákona svědek učinit, je dosvědčit uzavření manželství. To znamená být včas na svatebním místě, kde s platným průkazem totožnosti podepíše zápis o uzavření manželství. Pamatujte, že „svědčení“ je to jediné, co je od vás bez předchozí dohody očekáváno. Vše ostatní je jen na domluvě.
Kdo nasazuje prvni prstýnek
Poté, co snoubenci stvrdí svou vůli vstoupit do svazku manželského svou kladnou odpovědí, jsou vyzváni k výměně prstýnků a prvním u polibku. Prsten nejdřív nasazuje ženich nevěstě a až pak nevěsta ženichovi. Prsten patří na levou stranu, tam, kde je srdce.
Co je ukolem svědkyně
Jediným úkolem, který musí podle zákona svědek učinit, je dosvědčit uzavření manželství. To znamená být včas na svatebním místě, kde s platným průkazem totožnosti podepíše zápis o uzavření manželství. Pamatujte, že „svědčení“ je to jediné, co je od vás bez předchozí dohody očekáváno.
Jak se jde k oltáři
Před vchodem do kostela vás přivítá váš oddávající kněz. Poté společně vstupujete dovnitř; je také možná varianta, že ženich už před oltářem čeká na nevěstu, která vchází jako poslední. Nevěsta stojí u oltáře vždy vlevo, ženich vpravo.
Co má dělat svědkyně
Jako svědkyně už od rána dohlížíte na nevěstu a staráte se o to, aby jí to slušelo. Během svatebního dne u sebe ideálně nosíte tzv. KZP (krabičku poslední záchrany) se rtěnkou, kapesníčky a šitíčkem, která se nevěstě může během dne hodit. Svědek ženicha před obřadem opatruje svatební prstýnky.
Co by měla mít nevěsta
Téměř každý zná tradici, která říká, že by nevěsta ve svatební den měla mít u sebe čtyři nezbytné věci, něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého. Tato tradice pochází z anglie, a V angličtině se toto přísloví krásně rýmuje a říká: ,,Something old, something new, something borrowed, something blue“.
Co nesmi videt nevěsta
Ženich nesmí vidět nevěstu ani její šaty do svatebního dne. Nosí to smůlu. Na svatbu by si nevěsta neměla pořizovat šperky s modrými kameny.
Jak sladit nevěstu a ženicha
Pokud se nevěsta rozhodne pro tradiční bílé šaty, může ženich zvolit oblek v černé, šedé nebo tmavě modré barvě. Pokud se nevěsta rozhodne pro šaty v barvě, může ženich zvolit doplňkovou barvu na svém obleku. Vhodnou alternativou může být koordinace doplňků nebo barevných prvků na botách, kabelce nebo kapesníku.