Co dělat když narazíte na podvodný eshop
Kontaktujte banku
Pokud obchodník nekomunikuje, je potřeba vytáhnout jiné zbraně. V případě, že jste za zboží zaplatili platbou on-line, je dalším krokem kontaktování vaší banky. Nekomunikuje-li prodejce, může se klient ve spolupráci s institucí pokusit stáhnout své peníze zpět.
Archiv
Kde nahlásit podvodné stránky
Pokud vás již někdo oslovil a máte podezření, že by se mohlo jednat o podvod, můžete oznámit své podezření přímo prostřednictvím webových stránek Policie ČR (www.policie.cz).
Jak poznat podvodný e shop
Při nákupu online buďte opatrní. 9 tipů, jak poznat podvodný e-shopKusé údaje o zbožíAdresa neodpovídá obsahu. Když e-shop viladumbohdalec.Nezabezpečený přístup.Chybějící kontakty.Chybějící obchodní podmínky a pekelná čeština.Nic moc grafický styl.Falešná doporučeníPlatba jen kartou.
Archiv
Jak dostat peníze zpět od podvodníka
Podejte trestní oznámení na Policii České republiky. Možná si řeknete, že se jedná jen o malou částku, např. 400 Kč, ale když si ji vynásobíte např. 30 podvedenými lidmi, dostanete se na částku 12 000 Kč, kterou podvodník získal.
Jak poznat kvalitní eshop
Certifikát kvality
Ověřené e-shopy na svých webech mívají i takzvaný certifikát kvality. Ten v Česku pod záštitou Mnisterstva průmyslu a obchodu vydává Asociace pro elektronickou komerci – zkráceně Apek.cz. Právě na těchto stránkách si certifikát můžete ověřit.
Jak poznat bezpečný e-shop
Za prvé zavítej na stránky České obchodní inspekce, kde najdeš seznam rizikových e-shopů. Za druhé navštiv web Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která e-shopům uděluje certifikát. Pokud jej obchod vlastní, tak máš jistotu, že jde o věrohodného prodejce.
Co dělat když jsem poslal peníze podvodníkovi
Kromě peněz získávají podvodníci také citlivé osobní údaje, které mohou kdykoliv zneužít. Setkáte-li se tedy s podvodným jednáním s popisovaným průběhem, neváhejte kontaktovat Policii ČR, ale také svojí banku. Včasné kroky ještě mohou zvrátit ztrátu peněz.
Kam nahlasit eshop
Pokud na internetu narazítena závadný web nebo podvodný e- shop, můžete jej od 1. srpna nahlásit policistům přímo na webu policie.cz. Jen vyplníte krátký fotmulář a policisté už pak budou pokračovat. Množství podvodných internetových obchodů a dalších závadných webových stránek stále roste.
Jak poznat bezpečný e shop
Za prvé zavítej na stránky České obchodní inspekce, kde najdeš seznam rizikových e-shopů. Za druhé navštiv web Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která e-shopům uděluje certifikát. Pokud jej obchod vlastní, tak máš jistotu, že jde o věrohodného prodejce.
Jak ověřit pravost eshopu
Specializované internetové stránky umožňují ověřit si vybrané údaje o doménovém jménu internetového obchodu. Webové stránky registrované na doméně . cz lze ověřit na internetové stránce www.nic.cz/whois/, ostatní např. na adrese http://whois.domaintools.com/.
Jak fungují podvody na bazarech
Vystupují tak, aby si oběť myslela, že je to zájemce o zboží, které jste nabízeli nebo ještě nabízíte na inzertních portálech typu Bazoš, Sbazar, Facebook Market a jiné. Oběť je často kontaktována prostřednictvím služeb Messenger nebo Whatsapp a informována, že má dotyčná osoba zájem o některé vaše zboží.
Jak si ověřit e shop
Doménu, na které e-shop běží, si můžete ověřit – pro české domény na www.nic.cz, pro zahraniční třeba na www.whois.net. Seriózní e-shop nemá důvod skrývat údaje o vlastníkovi domény. Stejně tak můžete při kontrole domény například zjistit, že byla zaregistrována před několika dny či týdny.
Jak požádat banku o vrácení platby
V případě, že člověk odešle platbu na špatný účet, musí vyplnit formulář, tedy čestné prohlášení o omylem zaslané platbě, který si může stáhnout na webových stránkách své banky nebo ho vyplnit přímo na pobočce. Někdy to je možné provést i v internetovém bankovnictví.
Kdy se mohu obrátit na ČOI
Spotřebitel, který je přesvědčen, že došlo k porušení ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, se může obrátit na regionální či ústřední inspektorát České obchodní inspekce. Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz. Podnět lze podat i elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI na adrese www.coi.cz.
Kam podat stížnost na prodejce
Adresu a kontakt na konkrétní inspektorát, pod něhož spadá “váš” obchodník, si můžete najít na webu www.coi.cz. Vypravit se pro radu na něj můžete buď v úředních hodinách osobně, případně vyzkoušejte telefonický kontakt. Následně lze písemně či elektronicky přes elektronickou podatelnu svou stížnost zaslat.
Jak fungují podvody na internetu
Podvodníci na internetu využívají nepozornosti a neznalosti lidí, díky které od nich získávají citlivé nebo osobní údaje. Samozřejmě je nejvíce zajímají údaje o platební kartě a bankovním účtu, ale ani ostatní osobní data nejsou k zahození a dají se většinou zpeněžit nebo jinak zneužít.
Jak poznat podvodníky na seznamce
Na internetu existuje mnoho aplikací pro vyhledávání podle fotografie, známou službou je třeba TinEye. Takto snadno zjistíte, zda se nejedná o podvodníka, který si stáhl fotku z fotobanky či si ji vypůjčil z některé sociální sítě. Dále je dobré prověřit si vašeho nápadníka či nápadnici podle jména.
Jak dlouho trvá vrácení platby
Vrácenou platbu obdrží plátce standardně následující pracovní den. V případě zahraničních měn může refundace trvat až několik dní. Důvodem může být delší proces na straně kartových asociací či vydavatelské banky.
Jak podat stížnost na eshop
Podnět ke kontrole lze podat:Písemně (na příslušný inspektorát ČOI)Osobně (na příslušný inspektorát ČOI)Prostřednictvím webového formuláře.
Jak probíhá kontrola ČOI
Provozovatele e-shopů upozorňujeme, že Česká obchodní inspekce provádí pravidelné kontroly internetových obchodů. Podnikatelé jsou dlouhodobě monitorováni a kontrolováni, zda dodržují právní předpisy, především zákon o ochraně spotřebitele. Výsledky kontrol jsou zveřejňovány čtvrtletně na oficiálních stránkách coi.cz.
Jak podat trestní oznámení na podvodníka
Zajděte osobně nahlásit podvod na policii, není na co čekat. Oznámení musí každý podvedený podat osobně sám. Hromadné oznámení v ČR neexistuje. Policie si případy podvedených sama spojí podle společných údajů podvodníka a pokud škoda přesáhne 10 tisíců bude hodnoceno jako trestný čin.
Jak se pozná sňatkový podvodník
Sňatkový podvodník působí jako každý jiný muž, který touží po seznámení a společném životě s vámi. Sňatkoví podvodníci se snaží vzbudit ve vybraných ženách důvěru a hrát na jejich city. Snaží se být pozornými partnery, skládat jim komplimenty, které každé osamocen
é dušičce zalichotí.
Jak poznat podvodnici na Tinderu
Mohou je používat na vytváření profilů o vašich zájmech a podle nich vám zobrazovat reklamy i na jiných stránkách. Neukládají ale vaše osobní informace přímo, nýbrž přes jedinečné identifikátory prohlížeče a internetového zařízení. Pokud je nepovolíte, bude se vám zobrazovat na stránkách méně cílená propagace.
Jak zažádat o vrácení platby
V případě, že člověk odešle platbu na špatný účet, musí vyplnit formulář, tedy čestné prohlášení o omylem zaslané platbě, který si může stáhnout na webových stránkách své banky nebo ho vyplnit přímo na pobočce. Někdy to je možné provést i v internetovém bankovnictví.
Jak vrátit peníze na kartu
Požádejte banku o vrácení peněz. Když firma nedoručí zboží zaplacené přes internet platební kartou, mohou zákazníci svoji banku požádat o provedení takzvaného chargeback, tedy vrácení peněz on-line. Díky tomuto nástroji lze stáhnout částku zpět od banky podnikatele, pokud ten neprokáže, že zboží dodal.