Suvremeni dizajn tapeta za dnevni boravak raznolik je, za svaki stil interijera možete pronaći zanimljive opcije koje naglašavaju ukus i osobnost vlasnika stana.
Prilikom odabira tapeta za dnevni boravak prije svega morate uzeti u obzir kakvu sobu planirate dizajnirati. Uvjeti osvjetljenja, veličina i oblik prostorije igraju odlučujuću ulogu, jer boja, zasićenje tonova i uzorak zidne obloge mogu značajno promijeniti percepciju interijera..
Dnevna soba: vrste tapeta
Povijest ove vrste ukrasa započela je u Kini, oko trećeg tisućljeća prije Krista, kada su na zidove počeli lijepiti rižin papir. Moderne tapete za dnevnu sobu mogu biti tradicionalne, na papiru ili perive, temeljene na drugim materijalima. Prema osnovnom materijalu dijele se na:
- Papir;
- Vinil;
- Akril;
- Stakloplastika;
- Metaliziran;
- Tekućina;
- Prirodno (tekstil, bambus, koža i drugo).
Svaka vrsta tapeta ima svoje prednosti i nedostatke. Razmotrimo ih detaljnije.
Papir
Klasične tapete za dnevni boravak izrađene su na papirnoj osnovi. Nisu otporne na vlagu – ali to u pravilu nije potrebno u dnevnoj sobi. Briga za takav premaz je jednostavna – s vremena na vrijeme potrebno ih je očistiti usisavačem. Raznolikost boja i uzoraka omogućuje vam odabir pravog dizajna za svaki interijer, bio to klasični ili moderni stil. Papir može biti različite teksture, boje, gladak, teksturiran ili utisnut.
Vinil
Zanimljivi dizajni stvaraju se pomoću polimernih vlakana. Vinilne obloge na netkanoj podlozi imaju učinak izravnavanja i djeluju kao dodatni toplinski i zvučno izolacijski sloj. Dizajn tapeta dnevnog boravka sa svilenim ekranom pogodan je za klasične stilove. Vinil sa svilenim navojem koji se koristi za gornji sloj omogućuje impresivan moderan dizajn tapeta za dnevne sobe.
Akril
Toboi imaju papirnatu podlogu na koju se metodom točkica nanosi polimer. To im daje definitivnu prednost u odnosu na vinil jer olakšava izmjenu zraka. Međutim, manje su otporne na vodu i radni vijek im je mnogo kraći. Papirna podloga ne može prikriti oštećenja zidova, a mogućnosti projektiranja vrlo su ograničene, pa se ova vrsta premaza ne koristi u širokoj upotrebi..
Stakloplastika
Tapete od stakloplastike za zidove dnevnih soba imaju svoje prednosti: vrlo su izdržljive i čvrste, dobro dišu i mogu se prati. Međutim, nedostaci su također očiti: postoji samo jedna mogućnost dorade – slikanje, a možete prefarbati ograničen broj puta, jer boja postupno skriva reljef, pogoršavajući dekorativna svojstva. Visoki troškovi i složenost demontaže također ne doprinose popularnosti ovog premaza..
Metalne tapete
Oni su u mogućnosti povoljno naglasiti dizajn u stilu visoke tehnologije ili tehno. Neke su opcije prikladne i za klasične stilove. Baza je od netkanog materijala, na koju se tankim slojem nanosi aluminijska folija. Na foliju se nanosi utiskivanje ili uzorak, obično ispod metala: zlato, srebro, platina, bronca. Folija ima svojstva toplinske izolacije, otporna je na vlagu, ne blijedi i ne troši se dugo vremena.
Tekuća tapeta
Sastav ovog materijala za završnu obradu uključuje celulozu kao bazu, svilena vlakna, boje, ukrasne komponente (liskun, sedef, razni minerali u mrvicama, svjetlucave, zlatne i srebrne niti), kao i tvari koje štite od plijesni, propadanje i veziva. Izgledom podsjećaju na gips, isporučuju se suhi i razrijeđeni vodom prije uporabe..
Prirodno
Tapete mogu biti izrađene od tkanine, bambusovih ili jutenih vlakana, kožnih ploča. Premazi od prirodnih vlakana naneseni na netkanu tkaninu nazivaju se i prirodni. U ove obloge mogu se utkati prave suhe biljke. Izvorni dizajn interijera nije jedina prednost ovog premaza. Prirodna tapeta ima svojstva toplinske izolacije, ne blijedi i ekološki je prihvatljiva.
Boja tapeta za dnevnu sobu
Uz pomoć boje zidnih obloga i njezine zasićenosti možete stvoriti različite unutarnje efekte – na primjer, istaknuti funkcionalna područja, “podići” niske stropove, “gurnuti” zidove, “uljepšati” sobu ili, naprotiv, stvoriti intimnu atmosferu. Ova tehnika se široko koristi u dizajnu interijera..
Svijetle tapete u dnevnoj sobi
Oni će mu dati sjaj, dodati osvjetljenje, posebno u onim slučajevima kada su prozori okrenuti prema sjevernoj strani. Postupno, gradijentno blijeđenje odozgo prema dolje stvorit će iluziju visokih stropova. Tradicionalni dizajn dnevnih soba je dorada donjeg, bržeg dijela zidova koji se zaprlja, tamnim, a gornjeg svijetlim tonovima.
Tamne tapete u dnevnoj sobi
češće se koristi za isticanje određenog dijela zida – na primjer, u području kamina. Shema boja odabrana je u skladu s odabranim stilom uređenja sobe i osobnim ukusom kupca, dok postoji nekoliko općih pravila koja se moraju poštivati za stvaranje udobnog interijera:
- Treba izbjegavati previše svijetle i “kisele” tonove, osobito na velikim površinama;
- U sobama s nedostatkom prirodnog svjetla nemojte lijepiti zidove tapetama u tamnim, zasićenim bojama;
- U malim dnevnim sobama bolje je koristiti jedan ton za zidove, a trebao bi biti lagan.
Kombiniranje tapeta u dnevnoj sobi
Soba odvojena za dnevni boravak može imati nepravilni oblik ili preniske stropove. Vrlo velika soba također nije uvijek dobra: osoba se u njoj neće osjećati baš ugodno. Ovi i neki drugi nedostaci mogu se ispraviti kombiniranjem zidnih obloga različitih boja, uzoraka i tekstura..
Geometrija
Isticanjem jednog od zidova foto tapetama ili tapetama u kontrastnom tonu možete djelomično ispraviti geometriju prostora. Koristeći kombinirane tapete u dnevnoj sobi u okomitom smjeru, vizualno “podignite” stropove, u vodoravnom smjeru – “proširite” zidove.
Zoniranje
Različite kombinacije boja tapeta u dnevnoj sobi koriste se za podjelu prostora na funkcionalna područja – kamin, prostor za čitanje, prostor za gledanje televizije i drugi. Ista tehnika pomaže u isticanju dnevne sobe u rasporedima otvorenog plana..
Pozadina – ukrasni element
Obje dvije boje u dnevnoj sobi mogu se koristiti za stvaranje originalnog zidnog dekora od tapeta s uzorkom ili uzorkom. Na primjer, svi su zidovi svijetli, a neka područja tamna s uzorkom, mogu se uokviriti drvenom, metalnom ili plastičnom trakom.
Pozadina u dnevnoj sobi: fotografija interijera
Donje fotografije prikazuju primjere uporabe modernih tapeta u unutrašnjosti dnevnog boravka..
Fotografija 1. Sive tapete u unutrašnjosti dnevnog boravka ističu kamin i TV prostor.
Fotografija 2. Tapete u dnevnoj sobi u dvije boje daju grafiku unutrašnjosti i dijele je na funkcionalne zone: kamin i kauč.
Fotografija 3. Bijele tapete u dnevnoj sobi u kombinaciji s tamnim elementima – namještajem i podovima – daju unutrašnjosti grafički izgled.
Fotografija 4. Tradicionalni dizajn sa svijetlim tapetama s cvjetnim ornamentima.
Fotografija 5. Dekoriranje dnevnog boravka tapetama poput opeke naglašava prostor za kauč u modernom dizajnu interijera.
Fotografija 6. Kombinacija tapeta svijetle boje u dnevnoj sobi s nenametljivim uzorkom i tamnim namještajem daje unutrašnjosti izražajnost.
Fotografija 7. Zanimljiva ideja tapeta za dnevni boravak u dizajnu u eko stilu.
Fotografija 8. Prekrasne pozadine za dnevni boravak u ružičastim tonovima stvaraju romantičan interijer.