Ukrašavanje vašeg doma umjetnim cvijećem izvrsna je alternativa živim biljkama za one koji ne žele ili ne znaju brinuti se o njima. Što su umjetne biljke i kako s njima ukrasiti stan?
Za i protiv
Prije uvođenja umjetnog cvijeća u unutrašnjost kuće, trebali biste procijeniti sve prednosti i nedostatke takvog dekora. Argumenti za “:
- Bez održavanja. Bez zalijevanja, presađivanja, gnojiva. Ne morate brinuti o njima na odmoru..
- Uvijek izgledaju isto. Žive biljke mogu se razboljeti, a izrezani buketi uvenuti i pokvariti cijeli ukras svojim tužnim izgledom. Umjetni cvjetni aranžmani ostaju netaknuti dugi niz godina.
- Pogodno za alergičare. Alergije su čest razlog izbjegavanja svježeg cvijeća. Umjetne biljke ne izazivaju reakcije, glavna stvar je ne zaboraviti ih očistiti od prašine..
- Može se postaviti bilo gdje. U mokroj kupaonici, na hladnom balkonu, u mračnom kutu hodnika bez prirodnog svjetla.
- Oni stvaraju ugodnu atmosferu. Ako često idete na poslovna putovanja ili se prirodno cvijeće ne može zadržati iz nekog drugog razloga, njihove kopije također će dodati udobnost svakoj prostoriji. Visokokvalitetni “lažnjaci” gotovo se ne razlikuju od originala.
- Unutarnji ukrasi ne rastu. Žive treba stalno obrezivati ili mijenjati lokaciju kako se povećavaju – stari lonac i mjesto za mnoge postaju mali u samo godinu dana.
Na slici je plastična trava u loncima
Protivnici umjetnih boja u unutrašnjosti imaju suprotno gledište:
- Predmeti skupljaju prašinu. Argument je sumnjiv, jer prave sobne biljke u loncima također je potrebno povremeno prati pod tušem ili brisati vlažnom krpom..
- Može proizvesti neugodan miris. Kada se koriste jeftini materijali, novi cvjetni aranžmani doista loše mirišu..
- Dizajn je jeftiniji. Da biste to izbjegli, odaberite visokokvalitetne ukrasne predmete..
- Izazivaju neugodne asocijacije. To se posebno odnosi na imitaciju cvijeća – ruža, karanfila, krizantema itd..
Opcije dizajna
Umjetno cvijeće ima različite oblike i svatko ovdje bira onaj koji odgovara njegovom stilu.
Biljke u saksiji
Proizvode se u obliku malih sukulenata, kao i velikih fikusa ili dlanova. Najpopularnije je cvijeće iz IKEA -e: asortiman predstavljaju FEYKA i SMIKKA. Prvi je u obliku uobičajene umjetne trave i prekrasnog ampelnog cvijeća, drveća, pa čak i cvjetnih sorti (orhideje, jasmin).
Male žardinjere bit će prikladne na radnom stolu ili stoliću za kavu, kuhinjskoj ploči ili iznad nje (visi na ogradi). Veliki podni stolovi imaju dodijeljen prostor u blizini sofe ili kreveta, a zauzimaju i slobodne kutove. Nekoliko visokih cvjetova u nizu prikladno je za zoniranje umjesto zidova i pregrada.
Buketi od umjetnog cvijeća
Mogu se kupiti gotove, preostaje samo staviti ih u vazu bez vode. Ili ga sastavite vlastitim rukama kupujući komponente po komadu. Prva je opcija jednostavnija, druga je svestranija – sami birate koje će boje i veličine biti buket, što će biti uključeno u njega.
Usput, buketi se prikupljaju ne samo od cvjetajućih božura ili hortenzija. Za stvaranje skladbi koriste se grane ukrasnih listopadnih stabala – paprati, eukaliptusa, monstera i drugih. Takve kolekcije izgledaju neobično, dok ih oči ne zamaraju kao od cvijeća.
Pogledajte izbor neobičnih biljaka za dom.
Na fotografiji je umjetno cvijeće u obliku fitozida
Cvjetni aranžmani
Ovdje postoji mnogo opcija:
- sastavljeni buketi u vazama ili loncima (obično se koriste dijelovi bez stabljika, jednostavno se lijepe na podlogu – postoje mali za stol ili visoki za pod);
- vijenci za postavljanje na zidove, vrata, stropove (nemaju nikakve veze s priborom za tugovanje);
- florističke slike (imaju geometrijski oblik, alternativu za plakate i slike u dnevnoj sobi ili spavaćoj sobi);
- ukrasni florariji (umjetne biljke u tikvicama);
- ikebane (obično ravne, niske, izdužene – koriste se za ukrašavanje stolova, prozorskih klupčica);
- topiary (cvjetne kuglice na nogama).
Prilikom odabira uzmite u obzir predviđeno mjesto, stil interijera, shemu boja.
Vijenci
Tko je rekao da moraju biti novogodišnji i svjetleći? Cvijeće na dugom redu prikladno je za omatanje, ukrašavanje stola, prozora, stvaranje skladbi.
Od kojeg su materijala izrađeni?
Cvijeće u unutrašnjosti razlikuje se ne samo po izgledu, već i po materijalu izrade:
- Plastika. Ukrasno cvijeće u loncima ili stabljikama, grane za opcije cvatnje češće se proizvode od njega..
- Tekstil. Koristi se za lišće, latice. Ovisno o vrsti i proizvođaču, postoje i prirodni pamuk i umjetna prozračna organza, lateks, poliester. Domaći majstori često koriste satenske vrpce. Gotove kompozicije treba držati podalje od sunčeve svjetlosti kako bi se spriječilo izgaranje..
- Foamiran. Najfinija ukrasna pjena jednostavna je za obradu, omogućuje vam da uzmete u obzir i najmanje detalje u proizvodnji i napravite gotovo točne kopije. Često se koristi za stvaranje velikih pupova. Važna nijansa – proizvode je bolje držati dalje od izvora topline i vatre..
- Papir. Koriste se papirnate salvete, valovite role ili obični uredski listovi – sve ovisi o tome kakve proizvode želite nabaviti..
- Polimerna glina. Hladni porculan omogućuje vam postizanje najtočnije imitacije, uzimajući u obzir i najmanje detalje – tučke, prašnike, nabore, zavoje. Obrtnice izrađuju svijetle bukete i kompozicije od polimerne gline koje se ne mogu razlikovati od prave.
Na fotografiji su dvije podne vaze s umjetnim orhidejama
Trebam li njegu?
Iako umjetne biljke ne treba zalijevati ili presađivati, potrebno ih je redovito njegovati. Briga o dekoru glavni je uvjet za održavanje idealnog izgleda dugi niz godina..
Prvi zadatak je uklanjanje prašine. Da biste to učinili, možete koristiti pipidaster, sušilo za kosu s hladnim zrakom ili vlažnu meku krpu. To bi trebalo biti učinjeno najmanje jednom tjedno, jer prašina koja se nakuplja na površini ne samo da kvari izgled, već može izazvati i alergijsku reakciju..
Jednom svakih 1-3 mjeseca (ovisno o stanju dekora), cvjetovi se ispiru otopinom octa miješajući esenciju stola 1: 1 s čistom vodom. Pojedinosti se obilno prskaju ili se sastav jednostavno uroni u bazen s vodom. Ocat dezinficira, dezinficira, osvježava, dodaje sjaj.
Važno! Mokro čišćenje i pranje zabranjeno je za cvijeće od papira, polimerne gline, foamirana.
Kako se ne bi pokvario izgled cvijeća izrađenog od osjetljivih materijala, koristi se metoda kemijskog čišćenja: za to se škrob sipa u veliku vrećicu, proizvod se uroni i nježno, ali intenzivno protrese. Najmanje čestice škroba upijat će nepotrebnu vlagu i pomoći očistiti površinu od prljavštine i prašine.
Na fotografiji nježan buket ruža u dnevnoj sobi
Kako izgledaju u unutrašnjosti soba?
Gdje postaviti lažno cvijeće? Ideje se razlikuju ovisno o prostoriji:
- Dnevna soba. Stolić za kavu, sjedalo sa strane sofe, zid iznad sofe.
- Spavaća soba. Noćni ormarić, zid iznad kreveta, komoda, slobodan prostor sa strane ormarića.
- Hodnik. Otvorena polica, prazan kut sa strane vrata.
- Kuhinja. Blagovaonski stol, radna ploča, polica u staklenom prednjem ormariću, otvorena polica, ograda.
- Dječji. Bolje je ne koristiti, kao posljednje sredstvo – poklopac visokog ormarića.
- Kupaonica. Pult u blizini sudopera, kut kade, besplatna polica ili poklopac zidne ladice.
Na fotografiji su vijenci lišća na zidu
Nemojte se ograničiti samo na bukete na stolovima: keramika izgleda sjajno na prozorskim klupčicama ili krovnim šinama. Slike su prikladne za zidove, vijence za vrata. Ne zaboravite na fitozidove: koriste se za ukrašavanje okomitih površina u kupaonicama, dnevnim sobama, hodnicima..
Cvijeće od umjetnih materijala izgleda dobro u kombinacijama prema pravilu tri: na primjer, dvije identične vaze uz rubove ukrasnog ogledala. Ili tri sadilice različitih veličina na jednom postolju.
Prilikom odabira “sorte” vodite se stilom sobe: ruže za klasični interijer, lavanda će se uklopiti u Provansu, božuri i orhideje u moderni minimalizam. Zeleni ukrasi najbolje će nadopuniti skandinavski ili eko stil.
Umjetno cvijeće izvrsna je alternativa pravom. Glavna stvar nije štedjeti na kvaliteti, tada će buketi ili lonci izgledati prirodno i trajat će mnogo godina..