Mnoge stvari koje smo mi i naši roditelji koristili za ukrašavanje svojih domova u sovjetsko doba još su popularni. Lijepe su same po sebi, izvan vremena i stila – svojom toplinom i prirodnošću. Predstavljamo vašoj pažnji izbor ugodnih kućnih ukrasa naših baka.
Patchwork
Tehnika krpljenja poznata je dugo u mnogim zemljama. Naše bake su ga koristile za uštedu novca – dale su drugi život staroj odjeći.
Danas se patchwork i dalje voli zbog svoje neobične ljepote: svijetle mrlje, poput mozaika, presavijaju se u otmjene uzorke i zagrijavaju ne samo dušu, već i tijelo – u obliku prekrivača i pokrivača. U patchwork tehnici također su ukrašeni jastuci, prostirke, držači za posude i zidne ploče..
Osim estetike i ekonomičnosti, patchwork je zabavan, smiruje i pomaže u brizi za okoliš, jer se stara odjeća ne baca, već se pretvara u uređenje doma.
Keramičke posude
Proizvodi od gline bili su u svakom stanu, ali sada su još uvijek relevantni. Keramika je prvi materijal koji je čovjek napravio od prirodnih sirovina.
Unutarnje cvijeće u loncima od pečene gline povezano je s rustikalnim životom i jednostavnošću. Savršeno se uklapaju u skandinavski, eko ili seoski stil, pogodni su za uzgoj zelenila, ekološki su prihvatljivi i ne kvare se od vode.
Ako vam je od bake u stanu ostalo nekoliko glinenih posuda, slobodno ukrasite njima unutrašnjost. Abrazije i bijelo cvjetanje (cvjetanje) samo će dodati karakter proizvodu..
Zavjesa
Služio je ne samo kao ukras spavaćoj sobi, već je obavljao i čisto praktičnu funkciju: skrivao je kućanske potrepštine – košare i škrinje. Ranije su kreveti bili vrlo visoki, jer su se nalazili što dalje od hladnog poda, a prostor ispod njih djelovao je kao svojevrsni ormar..
Danas valance služi kao ukrasni element, dodaje romantiku spavaćoj sobi i po potrebi prikriva neugledan okvir kreveta..
Dekorativne ploče
Uvijek su se jela smatrala unutarnjim ukrasom, a u sovjetsko doba bila su pravi predmet štovanja. Kristalni setovi su cijenjeni i izloženi.
A skupljanje ukrasnih tanjura ušlo je u modu još ranije – krajem 19. stoljeća. Danas se elegantni proizvodi kupuju od umjetnika, donose s putovanja i sami slikaju..
Proizvodi se mogu staviti na police ili objesiti na zid – kompozicija će atmosferu učiniti duševnijom i originalnijom.
Tepih na zidu
Tradicionalni sovjetski tepisi ne samo da su pokazali dobrobit svojih vlasnika, već su i bili zaštićeni od hladnoće. U modernom interijeru stara masivna vunena platna više se ne vješaju na zid, već se koriste za njihovu namjenu – postavljaju se na pod.
No, zidovi bakinih stanova često su bili ukrašeni plišanim prostirkama s jelenima – prve kopije zarobljene su i pojavile su se nakon Velikog Domovinskog rata. Ti su uzorci brzo masovno proizvedeni i "tapiserije" postali su tradicionalni dekor u mnogim domovima.
Danas su tepisi okačeni i na zidove – savršeno se uklapaju u etničke stilove..
Salvete za heklanje
Kako bi nekako uljepšale atmosferu kod kuće i pružile joj utjehu, naše bake i majke plele su salvete, škrobile i polagale ih na jastuke, stolove, pa čak i televizor. Tanki proizvodi od čipke dodaju nježnost unutrašnjosti, a s modom za Provansu, skandinavski stil i otrcani šik, salvete dobivaju potpuno novi oblik i postaju neobičan dekor.
Pletena čipka ukrašava ukrasne jastučnice, okvire prozorskih otvora, pretvara se u ažurne svjetiljke i zidne ploče.
Pjesme
Šarene kućne prostirke koje su se nekad zvale "staze", stvorio udobnost i toplinu u svakom domu. Oni nisu samo ukrasili okoliš, već su zaštitili i drvene podove. Staze su se lako brisale, čistile u snijegu ili jednostavno izbacile na ulicu. Otpadna odjeća često se koristila kao materijal..
Tkani i samotkani tepisi i dalje su jako traženi. A ako su ranije pokrivali cijelu površinu poda, sada je jedna dovoljna "staza", dati interijeru udobnost.
Zhostovo ladice
Zhostovsko slikarstvo, koje je postalo jedan od simbola ruske narodne umjetnosti, nastalo je u 19. stoljeću u selu Zhostovo kraj Moskve. Umjetnici su ovaj zanat čuvali desetljećima, a pravi procvat dogodio se šezdesetih godina prošlog stoljeća, kada su proizvodi privukli pozornost na međunarodnim izložbama i izazvali ogromnu potražnju..
Pladnjevi s buketom cvijeća na crnoj podlozi pretvoreni su u neovisne ploče, koje su još uvijek ukrašene zidovima i policama..
Makrame
Ovo je drevna vrsta ručnog rada koja se temelji na tkanju čvorova. Tepisi, sjenila i zavjese izrađeni su tehnikom makrame, ali su viseće posude za penjanje biljaka stekle posebnu popularnost 1970 -ih i 80 -ih..
Danas su se pojavili savršeniji i udobniji materijali za tkanje, a dekor tehnikom makrame postao je jedan od trendova ručne izrade za dom. Sadilice za saksije i zidne ploče i dalje su tražene..
Vez
Vjeruje se da je vez u dizajn interijera ušao iz sfere seoskih zanata. Ona čini atmosferu živahnom i duševnom, a ponekad dodaje i dašak šika.
Ručno vezeni tekstilni pribor – jastuci i slike – izgledaju sjajno u stilu Provanse, etno i skandijancima, a ponekad se uklapaju u moderan interijer.
Suvremeni svijet odlikuje se obiljem informacija koje izazivaju tjeskobu i stres, zbog čega je toliko važno ukrasiti vaš dom s dušom: to ne samo da će unutrašnjosti dati individualnost, već će vam i pomoći da se opustite. Danas "baka" Dekor je tražen više nego ikad – mnoge zaboravljene stvari vratile su se u modu, jer daju osjećaj topline i bude ugodan osjećaj nostalgije.