Loft to nowoczesny industrialno-miejski styl wnętrza, charakteryzujący się dużą ilością otwartej przestrzeni i obecnością elementów industrialnych (bardzo wysokie stropy, niewykończone ceglane ściany, odsłonięte belki i rury, cementowa podłoga itp.).
Styl ten wszedł w modę i stał się niezwykle popularny zarówno w USA, skąd pochodzi, jak iw Europie. Preferują go ludzie kreatywni, kochający wolność, ceniący praktyczność, kreatywność i minimalizm. Pomimo tego, że dekoracja wnętrz według wszystkich kanonów loftu wydaje się dość budżetowa, słusznie uważana jest za jeden z najdroższych stylów na świecie..
Zadowolony:
Korzenie loftu mają swoje korzenie w fabrycznych dzielnicach Manhattanu w latach 40. ubiegłego wieku. Szybki wzrost cen dzierżawy gruntów w centrum miasta spowodował, że przedsiębiorstwa przemysłowe zostały zmuszone do przeniesienia produkcji na przedmieścia. Puste budynki sprzedawano za grosze, z których korzystali przedstawiciele nowojorskiej bohemy.
W takich pomieszczeniach młodzi artyści i muzycy z ich nieodłącznym twórczym podejściem urządzali wystawy, tworzone i osiedlane na ogromnych otwartych przestrzeniach. Już w latach 50-tych apartamenty te stały się bardzo popularne i znacznie wzrosły ceny ze względu na dogodną i elitarną lokalizację, przestronność i szczególny miejski urok. W ten sposób opuszczone tereny fabryczne i magazynowe zamieniły się w luksusowe mieszkania w stylu loftów..
Po USA kryzys wstrząsnął większością miast europejskich. Fabryki i fabryki opuściły centralne ulice. Puste lokale zaczęto wyposażać pod mieszkania mieszkalne, kierując się modnymi amerykańskimi trendami.
Styl loftowy we wnętrzu: ogólna charakterystyka
W tłumaczeniu z angielskiego „loft” dosłownie oznacza strych, strych, galerię, ostatnie piętro magazynu lub budynku fabrycznego. Rzeczywiście, wnętrze w stylu loftowym początkowo przypomina warsztat lub warsztat. Ale przyglądając się uważnie, można zauważyć oryginalny styl domu i docenić odważny gust jego właścicieli..
Loft to ogromna otwarta przestrzeń. Jak słusznie, ma ponad sto metrów kwadratowych i jest obficie wypełniony naturalnym światłem słonecznym wpadającym przez szerokie okna. Jego głównymi i charakterystycznymi cechami są wysokie sufity i brak przegród..
W loftowym wnętrzu bez trudu widać przeciwległy kąt pokoju. W tak industrialnej przestrzeni tylko łazienka, sypialnia i pomieszczenia gospodarcze są odizolowane od wścibskich oczu. Toaleta jest zawsze ukryta, a wannę można umieścić bezpośrednio w części sypialnej.
Harmonijne połączenie różnych rozwiązań architektonicznych to główna koncepcja stylu. W takiej przestrzeni elementy starożytności (postrzępione ceglane ściany, łuszczące się ramy, metalowe schody i widoczne systemy wentylacyjne) wyglądają zupełnie naturalnie obok nowoczesnej technologii, praktycznych systemów oświetleniowych, chromowanych detali i luster..
Główne cechy stylu loft:
- Bezpłatny i otwarty plan. Minimalne wykorzystanie ścian wewnętrznych i ścianek działowych to główne motto stylu.
- Wysokie sufity. Loft przemysłowy jest rozpoznawalny przede wszystkim ze względu na lekkie, nieosiągalne sufity w połączeniu z belkami nośnymi, odsłoniętymi konstrukcjami wentylacyjnymi lub rurami komunikacyjnymi.
- Szorstka dekoracja ścienna. Obfitość betonu, niestaranne tynkowanie i murowanie to niezbędne elementy podkreślające nieskazitelną przestrzeń magazynową.
- Jasne barwy. Pomimo pewnej nieuprzejmości i zaniedbania, nowoczesny loft nie toleruje zbyt ciemnych detali, które pochłaniają naturalne światło. Aby zmaksymalizować przenikanie słońca do pomieszczenia, zasłony zwykle nie są używane..
- Kominki i piece. Tradycyjnie służyły do ogrzewania zimnych pomieszczeń fabrycznych. Z biegiem czasu te elementy stylu loftowego stały się jego niewątpliwą atrakcją i mocno zakorzeniły się we wnętrzu..
- Drabiny. Wysokość sufitu i szerokość przestrzeni pozwalają w łatwy sposób wyposażyć drugi poziom. Na przykład do sypialni lub miejsca pracy. Najpopularniejszymi materiałami na schody są drewno i metal.
- Meble wielofunkcyjne. Do tego stylu należy łączyć nowoczesne, designerskie meble z detalami „z ubiegłego wieku”. Tony są wybierane głównie neutralnie, z niewielką ilością jasnych akcentów..
Tradycyjne loftowe wnętrze to duża otwarta przestrzeń z ceglanymi ścianami, podłogami z betonu lub naturalnych materiałów, minimalistycznymi meblami, jasnymi dodatkami i nowoczesnym sprzętem. Współcześni projektanci dzielą loft na kilka obszarów:
- Czech. W pełni zachowane zostały cechy klasycznego budynku fabrycznego. Jednak meble i akcesoria dobierane są z kreatywnością właściwą osobowościom twórczym. Tutaj nowe rozwiązania projektowe łączą się ze starymi, zużytymi, jakby przypadkowo znalezionymi na wysypisku, elementami wyposażenia wnętrz. Tworząc artystyczny loft, powinieneś preferować przedmioty sztuki jako dekorację. W tak zabawnej i swobodnej atmosferze absolutnie nie można ich ze sobą łączyć. W większości są to obrazy w stylu awangardowym, rzeźby, ikebana oraz instrumenty muzyczne.
- Czarujący. Tak zwany loft glamorous wyróżnia się osobliwą paletą kolorów. Zwolennicy takiego wnętrza wybierają nietradycyjne połączenie pastelowych odcieni widmowych kolorów. Na przykład może to być gama szaro-brązowa lub szaro-liliowa. Szczególną uwagę przywiązuje się do wystroju – lampy, żyrandole, abażury, oświetlenie LED, lampy podłogowe. Barokowe lustra, duże rośliny w betonowych donicach i skórki na podłodze mogą być również atrakcją takiej przestrzeni..
- Przemysłowe (przemysłowe). To najpopularniejszy loftowy trend w aranżacji wnętrz. Aby wcielić go w przestrzeń życiową, jak mieszkanie czy wiejski dom, warto stworzyć klimat budynku produkcyjnego lub warsztatu fabrycznego. W tym celu stosuje się konstrukcje metalowe, rury wentylacyjne, kratownice drewniane i druty. Meble są maksymalnie funkcjonalne, o odpowiednich geometrycznych kształtach.
Loft jest idealny dla miłośników przestrzeni, powietrza i naturalnego światła. Oczywiście nie każdy ma dostęp do absolutnie otwartego układu domu. Ale dodanie podstawowych elementów tego stylu na poddaszu jest możliwe w prawie każdej przestrzeni..
Charakterystyczne elementy loftu we wnętrzu
Aby stworzyć wnętrze w tym wyjątkowym stylu, idealne jest duże pomieszczenie bez przegród (lub z minimalnym ich wykorzystaniem), z ogromnymi oknami i betonowymi lub ceglanymi ścianami typowymi dla loftu. Cała przestrzeń powinna być zbudowana na połączeniu nowoczesnych i starych (celowo postarzanych) materiałów, tekstur i powierzchni. Umiejętnie łącząc charakterystyczne elementy stylu, nawet w niewielkim mieszkaniu z niskimi sufitami można dodać trochę miejskiego uroku.
Ściany. Otwarty plan piętra eliminuje obecność masywnych ścian wewnętrznych. Pozostają tylko do odizolowania łazienek, pomieszczeń gospodarczych czy sypialni. W przypadku podziału na strefy ściany można zastąpić przegrodami wewnętrznymi. Pustaki szklane, poprzez regały, ekrany doskonale sprawdzają się jako takie przegrody. Ponadto, aby stworzyć różne strefy, możesz użyć mebli (blat barowy w kuchni) lub granic podziału podłogi według rodzaju materiału.
Jeśli chodzi o malowanie ścian w stylu loftowym, powinno to być zgodne z oryginalnym stylem industrialnym. Na przykład wszystkie ściany nośne są ceglane lub betonowe, bez tynku. Można je również zgrubnie otynkować lub pomalować białą lub szarą farbą na bazie wody..
W zwykłym małym mieszkaniu ściany wyłożone są dekoracyjną cegłą lub drewnianymi deskami. Pokrycie tapet w takim wnętrzu jest tematem tabu. W rzadkich przypadkach wyjątkiem jest tapeta imitująca cegłę lub stary kamienny mur..
Podłoga w stylu loftu. Beton to klasyczna wykładzina podłogowa do hali produkcyjnej. Minusem jest to, że z natury jest raczej zimny i niepraktyczny. W takim przypadku można go zastąpić:
- Beton mozaikowy;
- Podłoga z desek (lub imitujący ją laminat);
- Parkiet;
- Płytki ceramiczne (w kuchni i łazience);
- Sztuczny kamień lub marmur.
Dzięki zastosowaniu różnych materiałów na posadzkę można oddzielić strefę kuchni lub sypialni od ogólnej przestrzeni mieszkalnej. Dywany i chodniki również pomogą osiągnąć podział na strefy..
Sufit. W przypadku wysokich stropów należy zastosować wgłębione elementy przemysłowe, takie jak okładziny drewniane, belki lub kratownice, rury wentylacyjne. Wcielając loft we wnętrzu małego mieszkania z niskimi sufitami, wystarczy je otynkować i pomalować na biało.
Okno. Aby do pomieszczenia wpadała wystarczająco duża ilość jasnego światła słonecznego, okna powinny być jak największe. Idealne połączenie dla amerykańskiego loftu – okna od podłogi do sufitu z hipnotyzującym miejskim krajobrazem.
Ramy okienne są najczęściej drewniane lub malowane farbą imitującą drewno. W żadnym wypadku nie należy przeciążać okien zasłonami, tiulem i zasłonami. W tym lakonicznym wnętrzu korzystnie będą wyglądać białe bawełniane rolety. Najlepszą opcją są żaluzje pionowe lub poziome.
Podział na strefy. Tworzenie poddasza opiera się na zasadzie wolnego podziału na strefy. Swoboda, światło i przestrzeń to główne wartości stylu, których zachowanie jest niezwykle ważne przy planowaniu domu i urządzaniu mebli..
Pomieszczenia funkcjonalne można wyznaczyć za pomocą ścianek działowych z pustaków szklanych, dwustronnych regałów, posadzki lub różnych kolorów ścian. Meble są również ważnym elementem w tworzeniu iluzji podziału na strefy. Na przykład sofa pomoże oddzielić jadalnię od salonu..
Aby odciążyć przestrzeń mieszkalną od ciał obcych, szczególną uwagę należy zwrócić na pomieszczenia gospodarcze (spiżarnia, garderoba, pralnia itp.), które są odizolowane od wścibskich oczu za ścianami.
Wystrój i dodatki w stylu loftowym. Plakaty reklamowe, graffiti, fotografie, obrazy, drogowskazy, poduszki ozdobne, rzeźby, oryginalne figurki i wazony – dowolnie wybrane przez Ciebie elementy dekoracyjne pomogą podkreślić wyjątkowość i oryginalność wnętrza. Obecność różnorodnych elementów wystroju sprawi, że przestrzeń będzie tak holistyczna i żywa, jak to tylko możliwe.
Oświetlenie w stylu loftu
Loft charakteryzuje się wykorzystaniem różnorodnych źródeł światła. Za pomocą dużej liczby lamp można nie tylko doskonale oświetlić przestrzeń w ciemności, ale także strefować ją, podkreślając każdą strefę mieszkalną z osobna. Aby oświetlić tak obszerny pokój, często używają:
- Żyrandole. Masywny żyrandol to dość nietypowy element dla miejskiego wnętrza. A jednak nawet wśród szorstkiego tynku, zimnego betonu i surowej cegły żyrandol z metalową ramą i szklanym kloszem będzie wyglądał idealnie. Taki detal podkreśli urok stylu i stanie się centralnym akcentem salonu lub jadalni..
- Lampy wiszące. Ten rodzaj oświetlenia jest popularny nie tylko ze względu na swoją wyjątkowość, ale także funkcjonalność. Dzięki swobodnie wiszącym przewodom – często stosuje się je w połączeniu z łańcuszkami – takie lampy można łatwo opuścić i podnieść na żądaną wysokość, tworząc rodzaj girlandy.
- Lampy podłogowe. Lampa podłogowa stworzy prawdziwą atmosferę komfortu nawet w tak brutalnym stylu jak loft. Mile widziane są gabarytowe urządzenia z dużymi kloszami i niebanalną sylwetką (światło studyjne, reflektor kolejowy).
- Światła ledowe. Ten sposób oświetlenia będzie wyglądał szczególnie korzystnie w małym mieszkaniu. Takie „magiczne” światło wizualnie rozjaśni przestrzeń i doda jej objętości.
W tak przestronnym pomieszczeniu, podczas pracy przy biurku, główne światło może nie wystarczyć. W takim przypadku warto dokonać wyboru na korzyść oryginalnej lampy stołowej z elastyczną nogą..
Meble w stylu loftu
Loft to styl z minimalnym wykorzystaniem mebli. W zależności od kierunku stylu (bohema, glamour, industrial) może być ultranowoczesny lub antyczny. W takiej podziemnej atmosferze połączenia starych i nowych epok będą wyglądać harmonijnie. Tak więc stylowa skórzana sofa w salonie może stać się centralnym punktem przestrzeni wraz z luksusowym stołem i krzesłami z drogim obiciem w jadalni..
Główne wymagania dotyczące mebli w tym stylu to funkcjonalność i zwięzłość. Na przykład drobne przedmioty (krzesła, pufy, fotele, stoły, wieszaki) można umieścić na kółkach, aby ułatwić poruszanie się po pokoju. Korzystając z takich przedmiotów, w dowolnym momencie możesz łatwo zwolnić dodatkowe miejsce. Jeśli chodzi o materiały, tradycyjnie preferuje się skórę, plastik, wysokiej jakości drewno, wytrzymałą stal i aluminium z chromowanymi wstawkami..
Ważne jest, aby unikać umieszczania sprzętu i mebli blisko ścian. Pomoże to osiągnąć poczucie „pustego” domu, w którym obszary mieszkalne znajdują się na wyspach. Wysoka szafa przełamuje wizualną jedność stylu loftowego. Można go zastąpić wieszakiem na ubrania lub umieścić zawartość w pomieszczeniach gospodarczych, wnękach lub wysuwanych szafkach pod schodami..
Do sypialni wybierz niskie łóżko w stylu loftu w jasnych kolorach. Na przykład łóżko na platformie z tapicerką z tkaniny. Oryginalne łóżko wykonane z metalu lub surowego drewna pomoże podkreślić industrialną linię stylu..
Meble kuchenne w stylu loftowym łączą różne tekstury i materiały. Szorstkie drewniane półki harmonijnie łączą się ze szklanym fartuchem i błyszczącym zestawem. Dość często kuchnia łączy się z salonem, oddzielając strefy wyspą, barem lub sofą.
Styl loftowy we wnętrzu mieszkania
Obudowa, wyposażona w oparciu o przestrzeń warsztatową, jest raczej bezpretensjonalna. Z reguły nie trzeba go całkowicie zmieniać. Ale udekorowanie jedno- lub dwupokojowego mieszkania w stylu loftu jest dość trudne. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na przebudowę: częściowo lub całkowicie wyburzyć ściany nienośne.
Połączenie kilku pomieszczeń mieszkalnych (na przykład kuchni z salonem) jest możliwe dzięki znacznemu poszerzeniu drzwi. Szerokie okna sięgające od podłogi do sufitu pomogą wpuścić więcej światła słonecznego do przestrzeni. Dzięki temu będzie wydawał się szerszy i bardziej przestronny..
Wybierając materiały okładzinowe, warto postawić na prostotę i zwięzłość. Laminat imitujący drewno idealnie wpasuje się we wnętrze salonu w stylu loft. Użyj dużych płytek, aby oddzielić ten obszar od kuchni. Niektóre ściany należy pozostawić nietknięte, inne należy od niechcenia pokryć białą farbą lub „jak cegła”. Nie musisz ukrywać wentylacji przed wzrokiem ciekawskich, rur komunikacyjnych i przewodów – to one tworzą estetykę prawdziwego brutalnego loftu.
Styl loftowy we wnętrzu kuchni
Często na kuchnię w stylu loftowym przeznacza się trochę miejsca. Z reguły znajduje się w jednym z rogów salonu. Wnętrze kuchni łączy w sobie dużą ilość szkła i chromu.
Centralne miejsce w tym obszarze zajmuje nowoczesna technologia: lodówka, zmywarka, piekarnik, ekspres do kawy. Szczególną uwagę należy zwrócić na harmonijne połączenie drzwi technologicznych i fasad meblowych..
Lepiej wybrać meble do jadalni w duchu minimalizmu. Jako jasną atrakcję możesz użyć niskiego antycznego bufora lub rzeźbionych drewnianych krzeseł.
Salon w stylu loftu
Głównymi akcentami we wnętrzu salonu są duże okna, drewniana podłoga, surowe ściany i masywna stylowa sofa wykonana z wysokiej jakości skóry lub gęstych tekstyliów. Przestrzeń przy sofie wypełniają fotele, pufy i stolik kawowy. Podstawową zasadą przy rozmieszczaniu mebli jest unikanie bałaganu. Książki i dekoracje można umieścić w otwartych półkach lub niszach ściennych.
Sypialnia w stylu loftu
Sypialnia to najbardziej zaciszne miejsce w loftowym klimacie. Zwyczajowo otacza się go ścianami lub oddziela od głównej przestrzeni nieprzezroczystymi przegrodami. Jeśli pozwala na to wysokość sufitu, część sypialni można przenieść na drugi poziom.
Pomalowanie ścian na solidne, spokojne kolory sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej komfortowe. W takim przypadku jedną ze ścian można pozostawić bez obróbki (beton lub cegła). Mały kominek osłabi sztywność miejskiego stylu. Mała sypialnia zostanie wizualnie poszerzona o panoramiczne okno lub szafę z dużym lustrem lub błyszczącymi drzwiami.
W razie potrzeby sypialnię można ozdobić kwiatami i ozdobnymi poduszkami. Ważne jest, aby elementy te nie odbiegały od ogólnego stylu loftu. Jeśli łazienka sąsiaduje z sypialnią, można je oddzielić szklaną przegrodą lub nawet podzielić przestrzeń samą podłogą..
Łazienka w stylu loftu?
Łazienka może być zaprojektowana w fundamentalnie różnych kierunkach: od wytrawnego eklektyzmu po ultranowoczesne high-tech. Dlatego od tego warto zacząć od wyboru sprzętu hydraulicznego..
W tym wnętrzu zupełnie naturalnie będzie wyglądała antyczna łazienka na nogach, a także wielofunkcyjna kabina prysznicowa. Uzupełnij pomieszczenie nieważkimi szklanymi półkami i charakterystycznie zaprojektowanym zlewem.
Przedszkole w stylu Loft
Przedszkole to wyjątkowa przestrzeń w każdym domu, ponieważ to tutaj można pokazać maksymalny lot wyobraźni. Oczywiście każdy rodzic chce, aby jego dziecko było wygodne i bezpieczne. Ponieważ loft jest dość brutalny, pokój dziecka lub nastolatka w tym stylu należy rozcieńczyć jasnymi kontrastowymi odcieniami..
Głównym akcentem może być nietuzinkowy dywanik, woreczki z fasolą lub podwieszone do sufitu szklane krzesło. Jednocześnie miejsce do spania i pracy powinno być jak najbardziej neutralne. Można je oddzielić parawanem lub umieścić łóżko na drugiej kondygnacji..
Korytarz w stylu loftu
Szczególną uwagę należy zwrócić na korytarz, ponieważ to od niej zaczyna się znajomość gości z mieszkaniem. Wnętrze takiego przedpokoju wymaga zastosowania jasnych kolorów i jasnego oświetlenia. Dla wygody w korytarzu znajduje się szafa lub ukryte wnęki na odzież wierzchnią.
Wiejski dom w stylu loftu
Dużo łatwiej urządzić wnętrze domu w stylu loftowym niż w małym mieszkaniu. Duża otwarta przestrzeń idealnie nadaje się do odtworzenia atmosfery hali fabrycznej.Oczywiście fasada domu jest twarzą całego domu. Jego dekoracja mówi wiele o stylu życia właścicieli. Właściciele domów murowanych często dekorują nie tylko wnętrza, ale także elewację w miejskim stylu. Lekką atmosferę wolności stworzy surowa dekoracja ścian, szerokie okna i brązowy lub szary dach..
Loftowy styl w kawalerce
Jednopokojowy loft zdecydowanie ma prawo istnieć. Wykorzystując charakterystyczne dla tego stylu elementy można z powodzeniem ozdobić nawet niewielką przestrzeń..
Teraz obejrzyjmy kilka filmów o prawdziwych loftach w Nowym Jorku:
–
Na naszej stronie często rozmawiamy o wnętrzach w stylu loftowym z całego świata. Oto kilka przykładów:
– Kreatywny loft dla znanej aktorki w Nowym Jorku
– Stylowy loft w Szwajcarii
– Loft z ziemniakami aplijskimi w Moskwie
– Loft w najlepszym wydaniu w Nowym Jorku
– Jasny loft w Sydney