Ako želite da vaš stan izgleda stilski i efektno, a istovremeno strogo, dajte prednost crno -bijelim interijerima soba. Ovo je i tradicionalno i originalno rješenje, vrlo elegantno i jednostavno – i komplicira percepciju prostora, dodajući mu misterij i misterij..
Bijela i crna dvije su suprotne boje. Potpuni odraz svjetlosnih valova i njihova potpuna apsorpcija razlog su što vidimo objekte obojene u bijelo i crno. Jedinstvo i protivljenje – ovo je filozofski sadržaj interijera u crno -bijelim bojama..
Crno -bijela funkcionalnost interijera
Pri ukrašavanju interijera vrlo je prikladno koristiti kombinaciju kontrastnih boja. Na taj način možete riješiti nekoliko problema odjednom..
- Zoniranje. Pojednostavljeno je dodjeljivanje zasebnih funkcionalnih područja u studio apartmanu. Na primjer, u dnevnoj sobi zidovi mogu biti bijeli, a u kuhinji mogu biti crni. Osim toga, upotreba suprotnih boja za namještaj u svakoj od zona vizualno će povezati interijer u jednu cjelinu, sprječavajući njegovo raspadanje..
- Ispravljanje oblika. Soba nema uvijek idealne proporcije. Crno -bijele boje u unutrašnjosti rješavaju suprotne probleme: bijela povećava predmete i proširuje prostor, crna, naprotiv, smanjuje. Pomoću ovih boja na odgovarajućim dijelovima zidova možete vizualno ispraviti oblik prostorije – proširiti je, suziti, vizualno “podići” ili “spustiti” strop. Korištenje crno -bijelih pruga ili spirala pojačat će takve učinke, pa čak i potpuno promijeniti percepciju prostora..
Savjet: Crno -bijeli interijer vrlo je osjetljiv na nijanse. Čak i mali detalji počinju igrati aktivnu ulogu. Na primjer, bijele ručke na pozadini crnih površina ormara pretvaraju se u svijetli ukrasni element. Rolete na bijelim prozorima, rubovi ugradnih svjetiljki na stropu – svi ti detalji, nevidljivi u drugim slučajevima, dolaze do izražaja ako koriste par crno -bijelih boja.
Dizajner: Ksenia Pedorenko. Fotograf: Ignatenko Svetlana.
Crno -bijeli stil uređenja interijera
Klasična kombinacija boja bijele i crne prikladna je u svakom interijeru. Važno je samo ispravno ga pobijediti..
- Za stilove smjera “klasični” kao dodatne boje možete odabrati bež tonove.
- Hi-tech, techno, minimalizam najprikladniji su stilovi za kombinacije crno-bijelih boja. Srebrno-metalni tonovi mogu se koristiti kao dodatni..
- Nalazi upotrebu crne boje u kombinaciji s bijelom te u etničkim stilovima. Koža zebre, jasne pruge pomoći će stvoriti dojam afričke savane, ako ih dodate tonovima terakote.
- Ova je kombinacija nezamjenjiva u japanskim interijerima – crvena će ovdje biti prikladna kao treća boja..
- Bijele i crne boje praktički se ne koriste u interijerima Provence ili “shabby chic”, međutim, neki elementi ovih boja su sasvim prihvatljivi.
- U unutrašnjosti potkrovlja crno -bijelo nadopunjuje siva ili boja “cigle”.
- A skandinavski interijeri koriste svijetli drveni ton kao dodatni..
Unutrašnjost sobe u crno -bijeloj boji može biti prilično oštra, a može biti i mekana i mirna, sve ovisi o omjeru primarnih i sekundarnih boja koje odaberete i koje boje naglaska koristite. Treba imati na umu da u slučaju korištenja boja koje ne sadrže boju kao takvu, bilo koje, čak i najslabije nijanse boja već izgledaju prilično svijetle. Dakle, čak i pastelne boje mogu postati akcent..
Unutarnji namještaj u crno -bijeloj tehnici
Unutrašnjost sobe u crno -bijeloj boji zahtijeva pravilan izbor boje namještaja. Može biti bijele, crne i boje prirodnog drva, svijetle i tamne. Sve ove opcije izgledat će prilično skladno..
Treba imati na umu da će crni namještaj na crnoj podlozi biti praktički nevidljiv, i obrnuto, na bijeloj će se istaknuti u vrlo kontrastu. Na taj način možete dobiti neočekivane vizualne efekte koji mijenjaju percepciju prostora. Na primjer, crna sofa nasuprot crnog zida bit će potpuno nevidljiva, a bijeli presvlake sjedala naslonjača, čiji je ostatak obojen u crnu boju, izgleda da vise u zraku. Kombinirajući ove učinke s ritmičkim uzorcima tepiha ili tapeta, možete stvoriti zanimljive optičke iluzije..
Na crnoj podlozi bijeli namještaj izgleda vrlo svečano, a crno na bijelo – grafički i stilski. Kombinacije bijelog i crnog namještaja u istoj prostoriji izgledaju zanimljivo, na primjer, u spavaćoj sobi možete staviti crne noćne ormariće uz bijeli krevet – ova kombinacija izgleda spektakularno na bilo kojoj pozadini.
Kombinacija crno -bijelog u unutrašnjosti s drugim bojama
Dodavanje različitih boja daje prostoriji raspoloženje i “temperaturu”, budući da se crno -bijele boje u tom pogledu mogu nazvati sterilnima..
- Žuto-crveni tonovi toplog dijela spektra dodaju sunce i vedrinu, doprinose povećanju apetita, dobrom funkcioniranju endokrinih žlijezda i optimističnom raspoloženju. Za opuštajući odmor svijetložuti i narančasti tonovi nisu prikladni, stoga se rijetko koriste u spavaćoj sobi ili dnevnoj sobi, ali za kuhinju ovo je najprikladnija opcija..
- Srednji dio spektra sa zelenim i plavo-zelenim tonovima, kao i početni dio hladnog plavog raspona, doprinosi postizanju stanja smirenosti i opuštenosti, zbog čega se češće koristi u dnevnim sobama i spavaće sobe.
- Tamnoplavi i ljubičasti prikladniji su za dnevne sobe, osobito one s prozorima okrenutim prema jugu..
- Kontrastni interijeri dobro omekšavaju detalje od prirodnog drva. To mogu biti podovi, sustav za skladištenje, radne površine. Svojom prirodnom bojom usklađuju prostor i dodaju mu toplinu..
- Osim glavnih i naglašenih boja, u interijerima se koriste i dodatne. Crno -bijeli zidovi u unutrašnjosti omekšani su bež ili srebrnim nijansama stropa, poda, namještaja, pribora i tekstilnih elemenata. Bež raspon koristi se za povećanje temperature boje u prostoriji, što je važno kod prozora okrenutih prema sjeveru, sivo -srebrno – za spuštanje, u sobama prema jugu.
Savjet: Dizajneri ne preporučuju da se više od polovice svih površina u prostoriji dodijeli crnoj boji. Osim toga, velike ravnine jedne boje treba uravnotežiti s malim ravninama druge. Na primjer, crnom sustavu za pohranu s otvorenim nišama dobro će doći stavljanje bijelih predmeta poput figurica, svijećnjaka, vaza. Mali crni ukrasni jastuk dobro će izgledati na bijelom krevetu..
Crno -bijeli interijer dnevne sobe
Korištenje ove dvije boje kao glavne osobito je povoljno u dnevnom boravku, kao i u kuhinji-dnevnoj sobi studio apartmana. Elegantna kombinacija nadopunjena je raznim dodacima, stvarajući odabrani stil doslovno u dva ili tri poteza. Na primjer, postavljanjem ogledala u stari pozlaćeni okvir na portalu kamina, dnevnoj sobi možete dodati pariški sjaj. Veliki kristalni luster dat će prostoriji klasičan pečat, a svijetli višebojni plakati s kiselim tonovima stvorit će pop art stil..
Crno -bijeli interijer dnevnog boravka može se nadopuniti tekstilnim elementima istih boja, ili dodatnim. Za tekstil ne biste trebali birati previše svijetle boje, one mogu stvoriti nepotrebno šarenilo. Odvojena područja dnevne sobe, na primjer, kamin ili kauč, mogu se istaknuti crno -bijelim tapetama s uzorkom.
Crno -bijeli interijer spavaće sobe
Unutrašnjost crno -bijele spavaće sobe ne smije biti previše oštra, jer je soba dizajnirana za tiho opuštanje i noćni odmor. To se rješava dodavanjem mirnih bež ili srebrnih nijansi, mekih uzoraka, tekstila u mirnim pastelnim bojama..
Svijetli naglasci prihvatljivi su u malim količinama – to može biti slika na zidu uz uzglavlje, obojene knjižice na policama ili noćni ormarić. Kombinacija crne, bijele i srebrne boje omogućit će vam da spavaću sobu uredite u trendovskom neobaroknom stilu, vrlo prikladnom za ovakav prostor. Kao naglasak u spavaćoj sobi možete koristiti zelene, plave, bordo, zlatne nijanse. Oni će oživjeti interijer i unijeti mu svježinu..
Crno -bijeli interijer kuhinje
Kuhinja je mjesto gdje je čistoća posebno važna, pa je bijela ovdje, kao nigdje drugdje, na svom mjestu. Dodavanjem crne boje možete uspješno podijeliti kuhinju u zone – na primjer, kuhanje i blagovanje, kao i stvoriti zanimljive unutarnje efekte koji vam omogućuju da čak i malu sobu učinite prostranijom.
Na primjer, na pozadini bijelih zidova, donji red ormara mogao bi imati crne fronte, a gornji red bijeli. U tom će se slučaju spojiti sa zidom, stropovi će se činiti višim, a sama soba će biti voluminoznija..
Crno -bijeli kuhinjski interijer, nadopunjen metalnim površinama kućanskih aparata, izgleda sjajno u tehno stilu. Tradicionalni crno -bijeli uzorci poput šahovske ploče, pruga, točkica, pilećeg stopala pomoći će razbiti velike ravnine, proširiti granice prostorije i dati izražajnost.
Da biste to učinili, dovoljno je, na primjer, postaviti pod u smjeru “šahovnice” u dijagonalnom smjeru. Jednostavan bijeli namještaj u kombinaciji s crnim radnim površinama i crnim aparatima već izgleda elegantno. Nekoliko svijetlih naglasaka – sočna narančasta lampa, zeleni buket bilja na stolu – i slika elegantne kuhinje je spremna.
Crno -bijeli interijer kupaonice
Možda je najjednostavniji način pretvaranja standardne bijele kupaonice u tipičnom stanu u nešto novo i zanimljivo nadopuniti je crnom bojom. Na pod stavite prostirku s crno -bijelim uzorkom – to može biti uzorak zebre, dijagonalne pruge ili šahovnica. Utrljajte šavove između bijelih pločica crnom fugirnom masom, dodajte crne ručnike za kupanje i jarku boju naglaska.
Crno-bijeli interijer kupaonice može se učiniti “negativnim”-sve zidove obojite u crno, a na tu pozadinu postavite snježnobijele vodovodne instalacije i ogledala. Nemojte se bojati da će soba vizualno postati manja. Naprotiv, steći će misterij i dubinu..
Savjet: Ako u unutrašnjosti ima puno crne boje, obratite dodatnu pozornost na osvjetljenje. Bolje ako je nešto pretjerano u usporedbi s preporukama za postavljanje ovog područja, jer crna boja upija svjetlost.