Staze čine cjelokupnu cjelinu krajolika, dajući mu plemenitost i estetiku. Članak je koristan za one koji odaberu pravi materijal za stvaranje vrtnih staza u prigradskom području.
Koji materijal se može napraviti?
Za visokokvalitetne i trajne rezultate trebali biste odabrati sirovine koje mogu izdržati sezonske oscilacije u vlažnosti i temperaturama. Također, premaz mora biti otporan na gljivice. Postoji mnogo načina za izradu vrtnih staza vlastitim rukama ili uz pomoć stručnjaka..
Beton
Povoljan, izdržljiv i tražen materijal koji će trajati nekoliko godina. Od mješavine pijeska i betona možete samostalno napraviti stazu bilo kojeg oblika. Beton je gotovo nepropustan za vlagu, otporan na niske temperature, ali kada se tlo pomakne, ploče mogu puknuti. Rješenje je prikladno za ukrašavanje: možete dodati boje, šljunak, mozaik ili upotrijebiti bilo koji drugi prikladan dizajn. Ploče s travnjačkom travom između njih izgledaju ništa manje impresivno..
Hodnik od betonskih ploča kapitalna je građevina, teško ga je premjestiti ili rastaviti. Prije nego što uredite stazu, morate isplanirati njezin smjer i okolinu. Ne biste trebali težiti savršeno ravnomjerno postavljenim kvadratima i pravokutnicima – različita orijentacija i veličina ploča dodat će originalnost i dinamiku krajoliku.
Na fotografiji je betonska vrtna staza “uradi sam” koristeći kovrčave oblike. Detaljna majstorska klasa o stvaranju takvog dizajna nalazi se na kraju članka.
Kamen
Prirodni kamen tradicionalna je mogućnost dizajna za ljetnu kućicu. To je najtrajniji materijal i otporan na habanje. Ima visoku temperaturnu otpornost, ne mijenja se izvan sezone i ima reljefnu površinu pa ne klizi. Lako se instalira, s malim razmakom i u bilo kojem smjeru.
Kamen se smatra najskupljom sirovinom, ali visoka cijena se isplati zbog njegove trajnosti..
Prirodni kamen može se nazvati elitnim, jer se osim po visokoj cijeni odlikuje jedinstvenošću uzorka.
Pločice za popločavanje
Što se tiče čvrstoće, gotovo da nije lošiji od kamena, ekološki je prihvatljiv, budući da je izrađen od betona ili keramike. Pločice se proizvode u obliku kvadrata, šesterokuta, romba i zavojnica, a dolaze u različitim nijansama i veličinama. Uz njegovu pomoć možete stvoriti bilo koji sastav koji će se dobro uklopiti u dizajn vrtne parcele. Otporan na vlagu, izdržljiv, jednostavan za ugradnju i, ako je potrebno, može se lako popraviti zamjenom oštećenog dijela.
Pločice za popločavanje ne mogu se nazvati proračunskom opcijom, štoviše, zbog osobitosti polaganja potrebna je velika količina materijala. Prije oblaganja busen se uklanja na dubinu od 15 cm i zemlja se pažljivo nabija. Na stranama staze potrebni su rubnici. Podloga mora biti sastavljena od pijeska i šljunka.
Područja s velikim prometom najbolje je postaviti popločavanjem. Nekoliko je puta deblji od pločica. Od kamena za popločavanje mogu se napraviti različiti uzorci, a boje se mogu izmjenjivati, tvoreći jedinstveni uzorak.
Klinker opeka
Ponekad se na parcelama mogu vidjeti staze od opeke, ali to nije materijal koji se koristi za gradnju. Izrađen je od posebne gline koja se peče na visokoj temperaturi. Domovina klinker opeke je Nizozemska, gdje su dugo asfaltirali svoje ceste. Apsolutno neporozni materijal ne upija vodu, ne kvari se od mraza, ekološki je prihvatljiv i traje nevjerojatno dugo. Prilikom miješanja nekoliko vrsta gline, proizvođači postižu različite boje, pa staza od opeke ne mora biti crvena.
Fotografija prikazuje primjer staze od klinker opeke položene ravnim popločenjem i okruglo područje za buduće dvorište.
Decking
Također se naziva vrtni parket. Sastoji se od pločica ili pojedinačnih dasaka od tvrdog drva, impregniranih spojevima otpornim na trošenje koji ga čine izdržljivijim. Može se položiti ravno ili sa zavojima na betonsku podlogu ili pijesak i šljunak, ali posebno vrijedno drvo treba demontirati za zimu.
Tu je pod od plastičnih dasaka koji oponaša uzorak i boju drva. Oni su međusobno povezani pomoću pričvršćivača, pa se instalacija može obaviti samostalno. Plastika ne zahtijeva posebnu njegu, ne plijesni i ne deformira se.
Na fotografiji je pod izrađen od drveno-polimernih kompozita dobivenih miješanjem drva s monomerima, što pločama daje stabilnost i mehaničku čvrstoću.
Plastika
Obojene plastične tračnice postale su popularne zbog niske cijene i jednostavnosti ugradnje. Prodaju se u modulima ili rolama, lako se rastavljaju za zimu, štite od klijanja korova i ne boje se vlage. Unatoč svim prednostima, plastika je kratkotrajna, a neki proizvodi brzo blijede.
Šljunak ili lomljeni kamen
Kako bi vaše vrtne staze izgledale prirodno, možete upotrijebiti male šljunak, šljunak ili šut, koji ne zahtijevaju mnogo truda tijekom ugradnje. Prije formiranja staza trebate pripremiti bazu, nanijeti herbicid ili staviti film. Šljunak se neće pomaknuti ako put omeđete ukrasnim rubom. Takva konstrukcija neće izdržati velika opterećenja, pa ne biste trebali postavljati ruševine za parkiranje automobila..
Kamenje za staze može se razlikovati po obliku, boji, teksturi. Lagani šljunak idealan je za vrt u japanskom stilu.
Drvo
Vrtne staze od drveta izgledaju skladno jer su izrađene od prirodnih materijala. Ploče se mogu koristiti kao samostalni dekor, kao i u kombinaciji sa šljunkom ili pločicama. Možete napraviti drvenu stazu vlastitim rukama, ali prije ugradnje svi elementi trebaju biti tretirani antifungalnim spojevima, a zatim prekriveni lakom ili postojanom bojom.
S visokim proračunom, termalno drvo pogodno je za stvaranje vrtne staze u zemlji: takvo drvo je vrlo guste strukture, jer sva vlaga isparava iz njega tijekom toplinske obrade. Postoji samo jedan nedostatak takve pokrivenosti – visoka cijena..
Improvizirana sredstva
Vlasnici ljetnikovca često stvaraju staze od pečene opeke ili njezinih ulomaka, a također kombiniraju nekoliko vrsta, dodajući klinker i konstrukciju. Čvrsta opeka može se raspasti, ali u nekim vrtnim područjima ovaj dizajn izgleda prilično skladno.
Proračunska opcija za staze je linoleum, ali takav premaz ne odlikuje se izdržljivošću i ljepotom. Mora se položiti na pažljivo nabijenu podlogu. Nažalost, linoleum jako klizi nakon kiše..
Vlasnici vrtnih parcela ne ograničavaju se u mašti i oblikuju staze od lijevanog željeza, slomljenih keramičkih pločica, paleta pa čak i guma. S jedne strane, nisu sve ove metode trajne, ali s druge strane pomažu pokazati maštu i ponovno upotrijebiti stvari. Još jedno popularno rješenje su rezovi drva tretirani lanenim uljem. Njihova debljina je oko 80 cm.
Kombinirane staze iz različitih materijala
Ako se ne bojite eksperimentirati i kombinirati sirovine izvrsne boje i teksture, možete dobiti složen i skladan dizajn staza na svojoj vrtnoj parceli. Uspješne kombinacije:
- Betonske ploče i šljunak.
- Ploče ili kamen plus piljevina.
- Drvene daske i šljunak.
- Drvo i šljunak.
Na fotografiji je kombinirani put nastao od reza pile i bijelog šljunka.
Kako se napraviti od kovrčavih oblika?
Glavna prednost stvaranja vrtnih staza vlastitim rukama je njegova jeftinoća. Priprema otopine i izlijevanje u kalupe bit će jeftiniji od naručivanja gotovih ploča. Osim toga, bit će moguće uštedjeti pri isporuci.
Alati i materijali
Za stvaranje zapisa iz obrazaca trebat će vam:
- Kabel.
- Obična lopata i lopata.
- Cement.
- Pijesak.
- Voda.
- Šljunak.
- Spremnik s otopinom.
- Poseban oblik izrađen od plastike.
- Strojno ulje.
- Majstor OK.
Korak po korak upute
Početak:
- Buduća konstrukcija mora proći ili putem ili na pažljivo zbijenoj zemlji. Označite granice kabelom i uklonite sloj busena.
- Zatim rov napunimo šljunkom i pijeskom, pažljivo nabijemo.
- Pomiješajte pijesak i cement u omjeru 3 prema 1. Dodajte vodu da dobijete otopinu konzistencije kiselog vrhnja. Možete miješati lopatom, ali za prikladniji postupak bolje je koristiti bušilicu s posebnom mlaznicom.
- Kalup se mora podmazati nanošenjem ulja na četkicu za zube. Važno je da je cijela unutarnja površina podmazana – rubovi i kutovi.
- Postavljamo obrazac, pritisnemo i ispunimo otopinu. Gurnemo ga lopaticom, rješavajući se praznina. Po potrebi dodajte smjesu.
- Nakon otprilike 40 minuta pažljivo uklonite obrazac.
- Tako formiramo putanju potrebne duljine. Nakon sušenja, šavove napunite pijeskom.
- Vrtna staza dovršena.
Video vodič
Za detaljnu majstorsku klasu pogledajte ovaj video:
Proračunske ideje za davanje
Prilikom uređenja mjesta u krajobraznom dizajnu često se koriste gumene pločice – takav materijal za vrtne staze izrađuje se recikliranjem guma. Pločica se dugo ne raspada, otporna je na mehanička naprezanja i nije podložna gljivicama.
Umjesto plastičnih kalupa, prirodni listovi čička mogu se koristiti za stvaranje prekrasne vrtne staze od betona. Uz njihovu pomoć dobivaju se izvorne ploče sa slikovitim otiscima..
Primjene se također mogu pronaći u zbirci staklenih boca, koje se iskopavaju odozdo prema gore pomoću građevinske mješavine ili mješavine pijeska i kamena..
Fotografija prikazuje jednostavnu vrtnu stazu od gumenih pločica, položenu u udubljenje i uokvirenu travnjakom.
FOTOGALERIJA
Zapravo, postoji mnogo više mogućnosti popločavanja – izbor ovisi o stilu vrta, vanjštini kuće, ali i proračunu. Na vama je da odlučite od čega će se stvoriti vrtna staza, a zanimljive ideje potražite u našoj galeriji.