A gyermekszobának mindenekelőtt funkcionálisnak és biztonságosnak kell lennie. Mindkét tényező közvetlenül függ a gyermekbútorok elhelyezkedésétől – minél logikusabban rendeződik a tér, annál kényelmesebben él benne a gyermek..
Javaslatok az elrendezés létrehozásához
Mielőtt elkezdené tervezni az óvodát, meg kell értenie: milyen bútorokat kell elhelyezni az óvodában, és mely zónákat kell kiemelni? Az egyik kisgyermek számára kialakított óvoda elrendezésének tartalmaznia kell:
- hálószoba (ágy vagy kanapé);
- játszma, meccs;
- munkaterület;
- tárhely.
Ugyanakkor a helyiség első három zónáját egyértelműen kijelölik, speciális tárolóhelyeket is szerveznek: a játszószobában gondolni kell arra, hogy hol lesznek a játékok, a dolgozószobában – írószerek. Külön a bútorok között öltözőt különböztetünk meg..
A bútorok elrendezése a gyermekszobában, egyszerű logika alapján, segít abban, hogy a gyermek önállóbb, szervezett legyen..
A második dolog, amely figyelmet igényel az óvoda megszervezésekor, a zónák aránya. A kisgyermekek (6-7 éves korig) gyermekszobáiban a szabad hely nagy része játékokra marad. A hallgató domináns zónája a tanulmányi terület lesz. A ruhásszekrénynek is növekednie kell a gyermek növekedésével: még ha nincs is több dolog, nagyobbak lesznek.
A bútorok elhelyezésére vonatkozó irányelvek:
- Hagyjon sok szabad helyet. Különösen aktív gyerekek esetében – ez kizárja a sérülés lehetőségét.
- Vigye el az ágyat a radiátortól. Az ágy elhelyezkedése a szobában az ablaktól távol garantálja a légzőrendszer egészségét.
- Helyezze az ágy fejét az ajtóhoz. Az alvó gyermeknek látnia kell a bejárati ajtót – ez a pszichológiai kényelem árnyalata.
- Helyezze el a háttérvilágítást minden zónában: világos asztali lámpát a dolgozószobában, éjszakai lámpát a falon vagy bútorokat a hálószobában.
Egy hely, ahol aludni és pihenni lehet
A bútorok elrendezését a szoba királynőjével kezdjük – az ágy. Az ergonómia és az alvóhely biztonsága nemcsak a kényelmes modell kiválasztásától függ:
- a megfázás elkerülése érdekében az elrendezésben lévő hálóhelyet el kell távolítani az ablaktól;
- a biztonság érdekében zárja ki az aljzatokat, kapcsolókat, lámpákat közvetlenül a matrac felett.
Fontos! Az alvóhely felett ne legyenek nyitott polcok, szekrények vagy egyéb tároló szerkezetek. A biztonság és a pszichológiai kényelem érdekében ajánlatos üresen hagyni a falakat..
Csak az ágy maradhat pihenőhelyként. De ha a szoba méretei lehetővé teszik – adjon hozzá egy kényelmes puffot vagy széket, amelyen kényelmes ülni a szünetekben az aktív játékok vagy órák között a svéd falon. Puffot helyeznek az ágy és a játszó- vagy dolgozószoba közé.
Az alvótérben nem tárolhat semmit, vagy felszerelhet ruhásszekrényt – a szoba ezen részében a terjedelmes bútorok a legmegfelelőbbek.
Fontos! Egy tizenéves lány öltözőasztalát az ágy közelében szerelték fel, így a szoba háziasszonya kényelmesen kezdheti és befejezheti a napját.
Játék zóna
Az óvoda legfényesebb, legviccesebb része a játszószoba. Az életkortól és a preferenciáktól függően a bútorok eltérőek lehetnek:
- babaházak gyermekkonyhával lányoknak;
- garázsok autókkal fiúknak;
- sport sarok, száraz medence aktív gyerekeknek;
- polcok könyvekkel, társasjátékok a nyugodt, szorgalmas számára.
A játszószoba bútorainak és berendezéseinek helyes elrendezése szintén az életkortól függ: az óvodásoknak sokkal kevesebb játékuk van, mint az iskolásoknak vagy serdülőknek. Utóbbi esetében a játékszobát teljesen eltávolítják, vagy konzolos médiaterületté változtatják.
Fontos! Annak érdekében, hogy a játékok ne kúszhassanak az egész szobában (és a lakásban), a játszószoba nem a maradék elv szerint készül (ahol ott van egy hely, ahol játszani lehet), hanem kezdetben bekerülnek a projektbe, és korlátozzák annak területét.
A játékok és az alvó- vagy a tanulótér elkülönítéséhez a cellaállványokat válaszfalakként használják – kényelmesebb játékokat, gyermekkönyveket tárolni bennük..
Hasznos tanácsok! A dolgok helyes tárolásának megszervezése azt jelenti, hogy a legtöbb dolgot össze kell adni a gyermek növekedésének szintjén. Tehát a baba maga is képes lesz tárgyakat szerezni, visszahelyezni a helyükre, és mindig lesz rend az óvodában..
A játékokhoz nincs optimális bútorkészlet – minden a gyermekek személyes preferenciáitól függ. A játékok és könyvespolcok tárolására szolgáló polcok mellett tanácsos babzsákfotelt vagy keret nélküli puffot elhelyezni a csendes játékokhoz, valamint szőnyeget is fektetni – ez minimalizálja az esetleges esések esetén fellépő ütéseket..
Munka zóna
A bútorok elrendezése a kényelmes tanuláshoz felelősségteljes feladat. Kezdjük az óvoda teljes készletével. Szabványos készlet az edzőterülethez:
- íróasztal + szék vagy ergonomikus növekvő asztal;
- számítógép vagy laptop;
- ceruza, szekrény, szegélykő iskolai kellékekhez;
- kényelmes szék, szemetes táska szóbeli feladatokhoz.
Ha a gyermek nemcsak rendes iskolában, hanem művészeti vagy zeneiskolában is tanul, akkor itt tanulósarkot szerveznek. Határozzon meg egy helyet a munkaterületen egy hangszer vagy festőállvány számára, adja hozzá a szükséges bútorokat.
A munkahelyet az ablak melletti helyiségben lehet és kell elhelyezni. Ebben az esetben az íróasztalt nem a nyílás elé kell helyezni, hanem oldalra kell felszerelni: balkezeseknél az ablak a jobb oldalon, a jobbkezeseknél a bal oldalon.
Tárolórendszerek szervezése
A bútorok megfelelő elhelyezése együtt jár a tárolás szervezésével. Helytelen külön területet kijelölni a szekrényeknek, és mindent tárolni bennük, a notebookoktól a szezonon kívüli ruhákig. Sokkal ergonómikusabb a bútorok elrendezése a használati elv szerint:
- Rackek játékokhoz a játszószobában;
- szekrények vagy polcok könyvekhez és notebookokhoz a dolgozószobában;
- ruházat és egyéb személyes tárgyak a hálószobában.
A tárolásnak biztonságosnak és a gyermek számára alkalmasnak kell lennie. Ne tegye a kisgyermek kedvenc játékait a bútorok felső polcára – jobb, ha szezonális vagy felesleges dolgokat helyez a mennyezet alá.
A baba számára szükséges tárgyak elhelyezése az alsó polcokon lehetővé teszi számára, hogy megszerezze azt, amire szüksége van, nem félve attól, hogy leesik a székről vagy leesik valamit a fejére.
Az elrendezés jellemzői a különböző nemű gyermekek számára
A szoba létrehozása egy lánynak és egy fiúnak az egyik legnehezebb feladat a tervezésben. Két különböző nemű gyermek szüleinek be kell tartaniuk a következő szabályokat:
Személyes tér mindenkinek
Célszerű a helyiséget nem vizuális (színekkel, fényekkel), hanem fizikai zónákba helyezni – tegyen egy statikus üres partíciót, állványt vagy hordozható képernyőt. Annak érdekében, hogy mindenki elkülönülhessen húgától vagy testvérétől.
Zónák kombinálása
Jobb, ha egy emeletes ágyat egy lánynak és egy fiúnak két külön bútordarabra cserél, és a felére csökkenti a játszóteret: egyrészt játékok lányoknak, másrészt – fiúknak, középen – közös bútor nélküli terület.
De a dolgozó, ha a helyiség elrendezése megköveteli, kombinálható: tegye az asztalokat egymás mellé vagy egymás mellé. A lényeg az, hogy mindenkinek legyen saját íróasztala..
Szekrények elrendezése
Még akkor is, ha helyet kell takarítania, és két nagy szekrényt kell készítenie, azt belül kell osztani: mindegyiknek saját polcokkal, fogasokkal, fiókokkal kell rendelkeznie.
Ajánlások különböző korú gyermekek számára
Ugyanilyen problémás a különböző korú gyermekek számára kialakított óvoda kialakítása. Valójában két külön szobát kell megszerveznie egy szobában, amelyek megfelelnek minden bérlő igényeinek..
Ha a korkülönbség nagy, a fiatalabbnak játékszobát, az idősebbnek pedig oktatási szobát kell kiosztani. A helyiségben lévő munkahelyet a lehető legnagyobb mértékben le kell zárni a játszószobától, hogy a baba ne zavarja az idősebb testvér tevékenységét.
De a hálószobák a szobában kombinálhatók! Ha még korai, hogy egy fiatalabb gyermek emeletes ágyon aludjon, tegyen egy tetőtéri ágyat az idősebb gyermek számára, és tegye alá a baba kiságyát. Válasszon olyan tetőtéri modellt, amely lehetővé teszi a szokásos méretű ágy alulról történő felszerelését.
Mit kell figyelembe venni egy kis óvoda számára??
A bútor transzformátorok segítenek a belső tárgyak ergonómikus elrendezésében, anélkül, hogy megzavarnák a helyzetet. Olyan tárgyak, amelyek egyszerre többféle formát ölthetnek: például asztali ágy, összecsukható szék vagy nyugágy, összecsukható asztaltükör stb..
Egy kis óvoda zónázását gyakran függőlegesen hajtják végre: az ágyat leveszik a mennyezetre, alatta bútorokat helyezhet el játékokhoz, tanuláshoz.
Annak érdekében, hogy a bútorokat helyesen rendezze el a gyerekszobában, alaposan tanulmányozza a gyermek otthoni “forgatókönyveit”: viselkedése és szokásai megmondják, melyik zóna igényel több helyet, és mit utasíthat el.