A fából készült konyhai munkalap ismerős és klasszikus megoldás. Számos előnye van, bármilyen modern stílusba illeszkedik, és évekig szolgál. Hogyan válasszuk ki a megfelelőt?
Kiválasztási ajánlások
A tömörfa munkalap nem olcsó öröm, ezért komolyan kell venni a közelgő vásárlást:
- Döntse el a fa típusát. Melyik faasztal praktikusabb, beszéljünk tovább.
- Vásárlás előtt ellenőrizze a konyhai munkalapot. A felületnek simának kell lennie, hornyok, ütések, bevágások és ráadásul repedések nélkül.
- Ellenőrizze a páratartalmat. Ha az asztallapot még nem kezelték semmivel, javasoljuk, hogy győződjön meg arról, hogy a fa megfelelően megszáradt. A maximális szám 10-12%, ha több – idővel a tábla meghajolhat. A lelkiismeretes gyártóknak van egy speciális készülékük, amely a páratartalmat mutatja.
Fontos! A halmozott munkalapok kevésbé hajlamosak a hajlításra, mint a szilárd rétegek.
- Nézze meg közelebbről a mintát. Szereted a természetes fa textúráját? A fából készült munkalapokat általában nem festik, ezért a természetes díszítésnek megfelelőnek kell lennie..
profik
A természetes fából készült munkalapok számos pozitív tulajdonsággal rendelkeznek:
- Környezetbarát. A forgácslemezekkel vagy más forgácslapokkal ellentétben a tömör tölgy vagy más fa teljesen biztonságos: nem használnak ragasztót, gyantát vagy más anyagokat a gyártásához.
- Struktúra. Hogyan ne találjunk két azonos ujjlenyomatot, és ne találjunk azonos mintákat a vágásokon. Biztos lehet benne, hogy munkalapja egyedi!
- Könnyű feldolgozás. A felhasználók számára ez azt jelenti, hogy bármilyen méretű és alakú falapot készíthet. Vágások, marások is rendelkezésre állnak.
- Frissítés lehetősége. Ha megkarcolja a laminált felületet, csak újra cserélheti. A fát könnyű csiszolni, újra viaszolni, és még sok évig kitart! Egyébként a bevonat árnyalata is könnyen megváltoztatható a feldolgozás segítségével: a világos fenyőből egyetlen mozdulattal sötét dió lehet..
Fontos! Az évek során a fa csak jobb lesz: karaktert nyer, sűrűsége és ereje felhalmozódik..
A képen egy modern készlet egy szigettel
Mínuszok
A tömörfa munkalapoknak számos hátránya van:
- Bonyolult ellátás. Minden relatív, de ha elegendő egyszerűen letörölni a forgácslapot egy ronggyal, akkor a fa bevonatot néhány havonta meg kell újítani: a viaszt vagy olajat súrolják és elpárologtatják működés közben. Kivétel a lakk, de karcolások képződnek rajta..
- Magas ár. És ismét minden relatív: a “mesterséges” anyagokhoz képest a fa nem olcsó, de sokkal hosszabb ideig is szolgál. De ez kétszer olcsóbb, mint egy kő.
Melyik fát jobb elkészíteni?
Amikor kiválasztunk egy fafajtát, emlékezzen egy axiómára: minél tartósabb és erősebb a tömb, annál magasabb a költsége..
A szabvány tölgy vagy bükk – ezek a fák az egyik legmegbízhatóbb, de ugyanakkor a legdrágábbak. De most befektetve biztos lehet benne, hogy legalább 20-25 évig nem lesz szükség a fából készült munkalap cseréjére..
A kőrislapok egy kicsit olcsóbbak, de tulajdonságaikban semmivel sem rosszabbak, mint a nemes tölgy. Az egyetlen dolog, amit figyelembe kell venni, a rendkívül nagy sűrűség, és ennek következtében a feldolgozás összetettsége. Ezért a hamu munkalapok általában a legegyszerűbb formákkal rendelkeznek..
A képen egy sarokkonyha skandináv stílusban
A leginkább költségvetési megoldások a fenyő, a nyír. Sajnos a várható élettartamuk is a legrövidebb. Ezenkívül a fenyő túl puha, ami azt jelenti, hogy nem lesz nehéz megsérteni a felületet. A nyír viszont aktívan reagál minden változásra: a hőmérséklet változásától, a magas páratartalomtól és az erős fénytől is repedéseket és hibákat okozhat.
A középső árszegmens és az előző kettő remek alternatívája a vörösfenyő. Nem fél a hőmérséklet és a páratartalom változásaitól, nagy sűrűsége van. Bónusz: a fa természetes antiszeptikumot tartalmaz, amely megvédi a fát a bomlástól és a penésztől.
A képen a fa kombinációja a munkalapon és a polcokon
Melyik köténynek van igaza?
A konyhához készült, fához hasonló munkalapokat ideális esetben fehér színnel kombinálják, így a munkaterület védőbevonatát gyakran hófehérre választják. A vadkancsempe, hatszög, üveggel borított fehér tégla, bármilyen méretű közönséges négyzet alakú csempe jól fog kinézni.
Ha a kerámia nem választható, a bőrök segítenek. Lehetőleg sima és könnyű. Vagy mély, gazdag árnyalat.
Ha ez a kombináció unalmasnak tűnik, nézze meg közelebbről a követ. Mindkét anyag természetes, így könnyű barátkozni egymással. Megfelelőnek tűnik márvány, pala, kvarc.
A színes csempe azoknak való, akik szeretik a merész megoldásokat. Az egyszerű színű vagy mintás (például keleti dísztárgyak) vonzzák a figyelmet, és hangsúlyosak a belső térben. Ráadásul könnyű vigyázni rá..
A kötény kialakítása nemcsak a fából készült asztallap kombinációjától függ, hanem a stílus irányától is: például a tetőtéri stílusban a vörös tégla harmonikusan fog kinézni, de a fényes disznó egyáltalán nem illik.
A képen világos kötény színes homlokzatokkal kombinálva
Melyik fejhallgató fog jobban kinézni??
Kezdjük azzal a ténnyel, hogy a headset stílusa egyáltalán nem számít: a fa tökéletes összhangban van mind a klasszikus malomhomlokzatokkal, mind a fogantyú nélküli ultramodern mattéval..
A fából készült konyhai munkalapok általában fehér vagy világos színű bútorokon találhatók. A fehér kötényű rekeszben fényes folt lesz, vonzza a figyelmet, hozzáadja a meleg és a kényelem hiányát a konyhához.
A fekete vagy a grafit ugyanolyan jól illeszkedik a fához: különösen sötét falak esetén. De ez a kombináció nem alkalmas minden stílusra és nem minden méretre – a fekete még kisebb lesz a kis konyhában.
Furcsa módon a színes szekrények is tökéletes összhangban vannak a fával. Gyakran találhat változatot a gazdag kék homlokzatokról, a fapadlóról és a fehér falakról..
A zöld nem kevésbé lenyűgöző. Piros, bár veszít, de a helyes megközelítéssel gyönyörű készletet lehet kapni.
Hogyan kell törődni?
Annak érdekében, hogy ne kelljen sok erőfeszítést költenie a tömörfa munkalap gondozására, kövesse a napi munkára vonatkozó ajánlásokat:
- Használjon vágódeszkákat. Igen, a karcolásokat le lehet csiszolni, de jobb, ha nem hagyja őket kezdetben.
- Ne tegyen forró edényeket. Pontosabban – csak az állványon maradhatnak foltok.
- Időben törölje fel a vizet. Ez különösen igaz a lakkbevonat nélküli munkalapokra: a nedvességgel való tartós érintkezés következtében a felület elsötétül.
- Gyakran törölje le az asztalt. Töltöttél teát? Tisztára töröl. Kész a főzés? Tisztára töröl. Ez az egyszerű művelet energiát takarít meg a jövőben..
Ami a közvetlen gondozást illeti, minden a fa impregnálásától függ. A lakk több mint egy évig tart, könnyebb ápolni, de a megjelenés kevésbé esztétikus. A viasz vagy olaj kevésbé tartós, és 6-12 havonta újra fel kell használni. Ugyanakkor az olajjal borított asztallap jobban néz ki, és általában környezetbarátabbnak tekintik..
Fontos! Ne használjon agresszív és súrolószereket az ápolásban – tanácsos puha szivaccsal és szappanos vízzel korlátozni.
Tervezési lehetőségek
A munkaterületen lévő munkalapok legegyszerűbb és legmodernebb megjelenése világos, egyenes vonalak. Ha ez a kialakítás túl durvanak tűnik számodra, az elülső részek lekerekíthetők.
Marást használnak az elülső és a nyitott oldalvégeken is – megismételheti a mintát a homlokzaton, ezáltal egyesülve vele.
Tanács! Ne mentse el és rendelje meg a munkalapot az oldalvégekkel szem előtt tartva – a zárt oldalak teljes megjelenést kölcsönöznek a konyhának.
A dekoratív vágásokon kívül vannak egészen funkcionális vágások is: például logikus, hogy egy kis ferdét és bordát készítünk a mosogató közelében, hogy a mosott edényekből vagy termékekből a víz visszafolyjon a mosogatóba.
A képen egy konyha található felső szekrények nélkül, a design tégla, fa, csempe kombinációja
Képgaléria
A fából készült asztallap klasszikus, amelyet sokan szeretnek. A fa sokoldalúságának köszönhetően bármivel kombinálható. A minőség pedig minden mesterséges paródiát felülmúl.