A csempe mennyezetre történő felszerelése olyan munka, amelyet még egy laikus is meg tud tenni. A mennyezeti csempe könnyű szintetikus anyagból – polisztirolból készül. A gyártásban egyszerű, nagyon költségvetési áron. A mennyezeti csempe használatával gyorsan rendbe hozhatja a legegyenletesebb mennyezetet is, elrejtheti a repedéseket és egyéb hibákat, miközben a munkaköltség nagyon szerény lesz.
A gyártók polisztirol csempék hatalmas választékát kínálják a mennyezet díszítésére. Bármelyiket is választja a telepítéshez, vásárláskor feltétlenül ellenőrizze annak minőségét:
- Az anyag sűrűségének egyenletesnek kell lennie a teljes felületen;
- A lapok széleinek simaaknak kell lenniük, szilánkok nélkül;
- A rajznak (vagy domborzatnak, ha van ilyen) hibamentesnek kell lennie;
- A mennyezeti csempe nem különbözhet a színárnyalattól.
A csempe mennyezetre szereléséhez szükséges anyagok és eszközök
Anyagok:
- mennyezeti csempe,
- ragasztó,
- alapozó,
- gitt.
Műszerek:
- fém spatula,
- kefe,
- rulett,
- kötél vagy erős szál,
- maszkolószalag,
- festőkés,
- henger,
- szövet szalvéták.
Előkészítés mennyezeti csempe ragasztásához
Mielőtt a csempéket a mennyezetre szerelné, előkészítse a felületet, amelyhez rögzíteni fogja őket. Mivel minden mennyezeti csempe súlya nagyon könnyű, nem igényel erős tapadást a mennyezet felületéhez. De ha meszelés marad rajta, akkor jobb, ha megszünteti a maradványait, különben idővel a csempe lerepülhet. Szintén jobb eltávolítani a túl nagy szabálytalanságokat. Ez a következő sorrendben történik:
- Kaparja le a maradék meszelést vagy más bevonatot fém spatulával;
- Vigyen fel egy vékony réteg gittet a megtisztított felületre, hagyja megszáradni;
- Ecsettel vigyen fel egy alapozót a töltőanyagra. Általában a kívánt konzisztenciára hígított PVA ragasztót használják..
Jelölés mennyezeti csempe felszerelése előtt
Kétféleképpen lehet csempét fektetni a mennyezetre:
- a falakkal párhuzamosan,
- átlósan nekik.
Az első módszerben a csempe széleit párhuzamosan irányítják a falakkal, a másodikban – szögben. A ragasztási mód kiválasztása a szoba méretétől, geometriájától, valamint a mennyezeti burkolat típusától függ. Ha a szoba hosszú és keskeny, akkor jobb, ha átlós fektetési irányt választ, ez a technika vizuálisan kissé megváltoztatja a sajnálatos arányokat.
Tipp: Ha a szoba nagy, a csempe átlós elrendezése előnyösebbnek tűnik, mint a párhuzamos. Nagy, négyzet alakú helyiségekben mindkét módszer alkalmazható..
A csempe mennyezetre történő felszerelése különböző módon is elvégezhető:
- a csillártól (a mennyezet közepétől),
- a szoba sarkából.
Az átlós fektetés általában a középpontból indul, és a párhuzamos fektetés mindkét módon elvégezhető. Mind a mennyezeti csempe jelölése, mind felszerelése némileg eltér mindkét verzióban..
Csempe felszerelése a mennyezetre a középpontból
A mennyezet közepén történő jelöléshez húzzon egymásra merőleges 2 vonalat, amelyek mindegyike párhuzamos a fallal. Ezt szálakkal és szalaggal lehet elvégezni. Így a jelölésen egy ponton 4 derékszög keletkezik..
A mennyezeti csempe ragasztásának átlós módszeréhez a derékszögeket félbe kell osztani (egyenként 45 fok), és a jelölési vonalakat az átlók mentén kell lefektetni. Ez akkor történik, ha a szoba négyzet alakú..
Ha alakja közelebb áll a téglalap alakúhoz, akkor a mennyezeti csempe átlós beépítéséhez a következőképpen jelöljük:
- Összekötjük a szoba sarkát átlókkal;
- Rajzoljon 2 vonalat a falakkal párhuzamosan a metszésponton keresztül;
- Ossza el a kapott 4 derékszöget átlókkal, és rajzoljon rajtuk vonalakat.
Mennyezeti csempe ragasztásakor minden csempe ragasztóval kerül felhelyezésre közvetlenül a szerelés előtt, ezt nem kell előre megtenni. A ragasztó felhordása után a mennyezeti csempét erősen a felülethez nyomják, néhány percig tartják, majd elengedik, és elkezdik ragasztani a következő csempére..
A ragasztás menete:
- Az első csempe sarkát a csempe mennyezetre ragasztásakor pontosan középen kell elhelyezni, majd követni kell a jelöléseket.
- A mennyezet első négy csempe jelzett négyzetekben van elhelyezve, és ezt a lehető legpontosabban kell elvégezni..
- A sarkokban és a falak közelében lévő csempéket festőkés segítségével méretre vágják.
- Az illesztéseknél kialakult repedések akril tömítőanyaggal vannak feltöltve.
Mennyezeti lapok felszerelése a sarokból
A mennyezet jelölése ebben az esetben a szoba sarkából indul, amelyet “alapnak” neveznek. Általában ez a szög látható a legjobban belépéskor. Ebben a sarokban az egyik falat “alapnak” is nevezik, általában hosszabb falat (téglalap alakú szobában).
Ahhoz, hogy az alapfal mindkét sarkában megjelölhessük, visszahúzódunk tőle a csempe méretével plusz egy centiméterrel a résért, és jelöléseket teszünk oda. Húzza a szálat a jelek közé, és rögzítse szalaggal. Így megkapjuk a jelölési segédvonalat, amely mentén megkezdjük a telepítést. A ragasztást nem az első, hanem a második csempe végzi, mivel az első ragasztószalaggal van rögzítve, amely zavarja a munkát.
Fontos: Mennyezeti csempe felszerelésekor ne hanyagolja el a jelöléseket! Nincsenek teljesen egyenes falak, a munka közepén olyan helyzetbe kerülhet, hogy semmit nem lehet rögzíteni: széles rés keletkezik a csempe és a fal között.
A ragasztás menete:
- Vigyen fel ragasztót a csempékre (elegendő kis mennyiségű ragasztót felvinni a mennyezeti csempe közepére és sarkaira);
- Helyezze vissza a csempét a helyére, nyomja meg és tartsa lenyomva néhány percig;
- Ha a ragasztó a szerelés során a szélein túlnyúlik, azonnal távolítsa el puha, tiszta ruhával;
- Ragasztás mennyezeti csempe egymást követő sorokban;
- Vágja le az utolsó sor csempéit méretre festőkéssel;
- Ha a szerelés során kis rések keletkeznek a mennyezeten lévő burkolólapok között, fedje le tömítőanyaggal..