Kambarinių augalų auginimas reikalauja kantrybės, priežiūros ir bent jau pagrindinių žinių. Yra gėlių, kurioms reikia specialių laikymo sąlygų – jos tinka tik patyrusiems augintojams. Tačiau taip pat yra galimybių pradedantiesiems, kurie atlaikys netinkamą dirvą ar praleistą laistymą. Kai kurie iš jų yra sukulentai..
Kas yra sukulentai?
Prieš suprasdami sukulentų veisles, apibrėžkime šį terminą..
Sukulentai yra floros atstovai su specialiais audiniais, kurie kaupia vandenį. Šiai kategorijai priklauso įvairios šeimos: riebus, aroidas, bromelija, kaktusas, euforija. Skirtingi gyvybiškai svarbios drėgmės gavimo, išsaugojimo ir išsaugojimo būdai: išvystyta šaknų sistema, mėsingi lapai, briaunoti stiebai, brendantis stiebų ar lapų paviršius, žydi vaškas.
Crassula
Viena iš populiariausių NVS rūšių yra Crassula, ji taip pat yra stora moteris. Nurodo įprastas kambarines gėles, yra medžio formos, lengvai dauginasi. Dažniausias porūšis yra Crassula Ovata, populiariai vadinamas pinigų medžiu.
Crassula hobbit atrodo įspūdingai su neįprastais pailgais lapais, tarsi susuktais į vamzdelį. Taip pat yra forma – atrodo kaip paprastas niekšas, tačiau lapai ant kamieno nėra apvalūs, bet smailūs.
Nuotraukoje populiari šeimos atstovė – stora moteris
Spurge
Gausiausias Euphorbiaceae šeimos atstovas, gyvenantis namuose ir butuose, yra trikampis ir baltas. Retesni dekoratyviniai variantai yra medūzos galva (procesai ant stiebo primena čiuptuvus), nutukę (kamuolys, primenantis kaktusą be erškėčių).
Stapelia
Stiebai yra nepastebimi, tačiau gėlių išvaizda išskiria jį iš daugelio kitų kambarinių augalų. Gėlė primena žvaigždę, ji gali būti visiškai skirtingų atspalvių: nuo pastelinės iki ryškios.
Tačiau yra vienas trūkumas – nemalonus kvapas žydėjimo metu..
Echeverija
Kitas pavadinimas yra echeveria. Evoliucijos metu jis neteko kamieno, atrodo kaip rozetė iš daugelio lapų, augančių iš centro. Lapų atspalvis ir kraštai įvairioms rūšims skiriasi:
- agava – smailūs rausvo atspalvio galai (primena jaunystę),
- grakštus – žaliai mėlyni mėsingi lapai (imituoja akmens rožę),
- kuprotas – plokšti rombo formos procesai.
Alavijas
Šis sukulentas paplito interjere ne tik dėl lengvos priežiūros, bet ir dėl gydomųjų savybių. Pažįstamas medis, dažnai augantis močiučių butuose, vadinamas alaviju.
Dekoratyvesnės rūšys – Vera, Džeksonas, dygliuotos, jaunos atrodo kaip krūmai, augantys iš dirvožemio.
Haworthia
Kai kurie juos painioja su mažais lapuotais alavijais (alavijas netgi turi porūšį, vadinamą havortija). Tačiau Haworthia priklauso kitai šeimai – ksantorėjai, ir, išskyrus savo išvaizdą, jie neturi nieko bendra su alaviju..
Pagrindinė detalė, dėl kurios šios gėlės yra mėgstamos, yra baltos ataugos lapų išorėje. Atskiri egzemplioriai (perlai, nupiešti) yra padengti išaugomis viduje ir išorėje.
Rowley krikšto sūnus
Jie vadinami ampeliniais sukulentais: tai plonos šliaužiančios šakelės su žirnių lapais. Yra vientisos žalios arba margos (su baltais arba geltonais taškeliais, juostelėmis).
Nuotraukoje Rowley dievaitis
Kalanchoe
Porūšis turi stiebinius, žydinčius sukulentus. Populiariausi yra Kalanchoe pinnate (su mažais „vaikais“ aštrių lapų kraštuose) arba Morgana (žydintys porūšiai su apvaliais lapais).
Iš neįprastų atstovų galima išskirti veltinį (brendančius lapus), panikuliacinius žiedus (panašius į echeveriją).
Adenijus
Gražus medis su storu kamienu, reta karūna ant vainiko ir ryškios gėlės. Nutukę, arabiški ar daugialypiai patys savaime atrodo kaip bonsai, nereikalaujant sudėtingo formavimo.
Lithops arba argyroderma
Antrasis vardas yra gyvi akmenys. Vieną augalą sudaro du tankūs, į akmenukus panašūs lapai. Žydėjimo metu tarp jų ant kojos atsiranda pumpuras..
Geriausiai atrodo daugelio vienetų sudėtyje.
Kaip sodinti ir dauginti?
Prieš persodindami bet kokį įsigytą sultingą į naują puodą, turite jam paruošti dirvą. Parduodant rasite daugybę gatavų mišinių, tačiau ne visi gamintojai yra atsakingi už jų paruošimą, laikykitės proporcijų.
Todėl saugiau paruošti dirvą namuose. Čia esantys receptai yra tarsi įvairių namų šeimininkių barščių variantai, tačiau pagrindinis dalykas, kurį reikėtų išmokti: dirva turi būti „prasta“ ir puri.
Lengviausias būdas yra sumaišyti 1 dalį velėnos žemės, 1 dalį durpių substrato, 1 dalį kepimo miltelių – plytų ar akmens drožles, upės smėlį, perkamą perlitą, vermikulitą, keramzitą.
Augalai persodinami pagal poreikį, transplantaciją geriau planuoti pavasarį (nuo kovo-balandžio) arba vasarą.
Nuotraukoje dauginimo lapais variantas
Antrasis niuansas yra reprodukcija. Kiekvienos rūšies procesas yra skirtingas, pažvelkime į pagrindinius variantus:
- Lapai. Dauguma sukulentų išsiskiria gebėjimu augti iš lapo – procesas nėra greitas, tačiau tuo pačiu metu galite išauginti daugybę augalų vienu metu.
- Auginiai. Šis metodas yra įmanomas tik stiebinėms veislėms, pageidautina kaip pagreitį auginant naują gėlę. Šakas su keliais lapais nupjaunamas, įstrigo į žemę arba vermikulitą, laistomas ir paliekamas: netrukus susiformuos šaknis, prasidės aktyvi augimo fazė.
- Vaikai. Kai kurios veislės formuoja kūdikius: pavyzdžiui, Kalanchoe. Jei naudosite šiuos trupinius, nusodintus į žemę, jie netrukus taps nepriklausomais rūšies atstovais.
- Sėklos. Lėčiausias būdas, tačiau palengvina gabenimą iš kitų šalių ir žemynų.
Svarbu! Sukulentų konteineriuose būtinai turi būti drenažo angos arba storas šiurkščiavilnių dervų sluoksnis, kad vanduo nesustingtų šaknyse.
Kokiomis sąlygomis laikyti?
Apšvietimas
Kadangi gamtoje tai yra karštų, sausringų regionų gyventojai, norėdami namuose susidoroti su sukulentais, turėtumėte jiems suteikti nuolatinės šviesos. Vienas iš variantų yra uždėti jį ant palangės, tačiau geriau jį apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių – antgaliai pradės „degti“ ir keistis spalva.
Jei neįmanoma augti saulėje, o sukulentų yra daug, rekomenduojama apšvietimą papildyti specialia fito lempa..
Oras
Geriau auginti taupius augalus esant mažai drėgmei: sukulentai lengviau toleruos sausą karštą orą iš baterijos nei drėgną orą vonios kambaryje..
Temperatūra
Pažįstamame klimate daugelis rūšių atstovų sukūrė CAM fotosintezės galimybę: tai yra, pagrindinis jų ląstelių metabolizmas vyksta vėsią naktį. Todėl namuose taip pat patartina pasirūpinti dideliu temperatūrų skirtumu – dieną karšta, naktį šalta (tačiau neturėtumėte jų užšaldyti).
Vasarą vazonus ramiai išneškite į gatvę ar balkoną – gėlės gerai auga gryname ore. Atviroje vietoje jų net nereikia laistyti, pakanka vasaros lietaus.
Svarbu! Drėgną šaltą rudenį sukulentų lauke laikyti neverta, jie gerai netoleruoja vandens.
Kaip rūpintis?
Net nepaisant vandens tiekimo narvuose ir galimybės jį sutaupyti, grupei vis tiek reikia reguliariai laistyti. Labiausiai teisinga stebėti dirvožemį – prie puodo laikyti medinę lazdą ir perverti juo 1,5-2 cm sluoksnį nuo paviršiaus. Jei visa ši erdvė sausa, galite ją palaistyti. Šlapias – vėliau perneškite hidrataciją.
Svarbu! Yra neišsakyta taisyklė: laistymą geriau praleisti nei perpildymą.
Taip pat patartina vengti stipraus išdžiūvimo: jei lapai nudžiūvo, tapo mieguisti, tada tarp vandens papildymo praėjo per daug laiko.
Trąšos padės užtikrinti patogias sąlygas augalams: šeriama tik augimo laikotarpiu (kovo-spalio mėn.), Tam naudojami azoto neturintys junginiai. Koncentracija turėtų būti maža (naudojant universalų padalijimą iš 2), vanduo su vitaminais turėtų būti ne daugiau kaip kartą per mėnesį.
Gražios dizaino galimybės ir kompozicijos
Dažniausiai galite pamatyti sukulentus, parduodamus florariumuose: specialius skaidrius indus jiems auginti. Kaip konteinerį galite naudoti įprastą akvariumą arba specialų stiklainį, sukurtą gėlėms..
Originalios kompozicijos ne mažiau įspūdingai atrodo gražiuose induose: pora arbatos, padėklas, arbatinukas. Tinkami didelių ir mažų dydžių indai iš bet kokios medžiagos: nuo kavos puodelių espreso kavai iki emalio.
„Ampel“ atstovai puikiai atrodo puoduose: augalas išgalvotą šukuoseną pakeis ilgais plaukais arba atsikišusiu ežiuku. Bonsai yra suformuoti iš stiebinių rūšių, šioje versijoje Crassula Hobbit atrodo ypač gerai.
Pažangiausi augintojai gali surinkti žalią paveikslėlį iš gyvų auginių: jis puikiai derės prie ekologinio stiliaus.
Nuotraukoje yra papuoštas florariumas
Kaip jie atrodo interjere?
Sukulentai yra universalūs augalai bet kokiam kambariui. Jie neužima daug vietos, patogiai dedami ant stalinių kompiuterių, siaurų palangių, mažų lentynų, knygų lentynų.
Kuriant svetainę, kompozicija gražiame florariume įsišaknys ant kavos staliuko, miegamajame – ant naktinio staliuko. Virtuvėje galite pasigaminti arba įsigyti specialių puodų su magnetais ir įrengti sodą ant šaldytuvo.
Keli konteineriai darželyje mokys vaiką, kaip savarankiškai pasirūpinti žaliais gyventojais..
Kai kurios atspalvius mėgstančios sultingos veislės įsišaknys vonios kambaryje, tačiau laikykite jas toliau nuo vandens šaltinių..
Nuotraukoje ant stalo yra žalias paveikslas
Sukulentus mėgsta vaikai ir suaugusieji, pradedantieji ir patyrę gėlių augintojai: jiems nereikia rimtos priežiūros, jie patinka savo formomis ir spalvomis, jie lengvai pritaikomi bet kokioms sąlygoms..